info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Zhou Hanedanı


Çin tarihinde Xia ve Shang hanedanlarından sonraki üçüncü hanedan, Zhou hanedanıydı. M.Ö 1027 yılında kurulan Zhou hanedanı, M.Ö 256 yılında Qin hanedanı tarafından yok edilinceye kadar 770 yıldan fazla bir süre hüküm sürdü. Zhou hanedanı, başkentinin Gao kentinden Luoyang'a taşınması ile Batı Zhou ve Doğu Zhou olmak üzere ikiye ayrıldı. Doğu Zhou hanedanının tarihi ise İlkbahar ve Sonbahar Dönemi ve Savaşan Devletler Dönemi olarak ikiye ayrıldı.

M.Ö 1027 yılında kurulan Batı Zhou hanedanı, M.Ö 771 yılına kadar toplam 257 yıl hüküm sürdü. Gao şehrini başkent olarak ilan eden Zhou Wuwang, diğer beyliklerin yardımıyla birleşik bir ordu kurarak Shang hanedanını devirdi ve Batı Zhou hanedanını kurdu. Zhou Wuwang'ın ölümü üzerine tahta geçen Zhou Chenwang çok genç olduğu için ülkeyi fiilen amcası Zhou Gongdan yönetiyordu. Zhou Gongdan, ülkede istikrar sağladıktan sonra, doğuya seferler gerçekleştirerek isyanları bastırdı. Batı Zhou hanedanı, Zhou Gongdan'ın yönetiminde aldığı bir dizi önemli önlem sayesinde güçlendi. Dolayısıyla Zhou Chenwang ve varisi Zhou Kangwang'ın tahtta bulundukları dönem, tarihçiler tarafından "Cheng ve Kang'ın Düzen Toplumu" olarak anılıyor.

Batı Zhou hanedanı döneminde kendine özgü rejimler oluştu. Örneğin "Jin Tian Rejimi", "Beylik Rejimi", "Guo Ye Rejimi" ve "Protokol Rejimi" bunların bazıları.