info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin´de Maske Modası


CRI - Çin'le ilgili haberleri izlediğinizde, dikkatinizi çekecek unsurlardan biri Çinlilerin yüzlerindeki maskeler olacaktır. Alışkın olmayanlar için bu görüntü, ilk bakışta akla bir hastaneyi getiriyor olabilir. Sokakta yürüyenlerin veya bisiklet kullananların yüzlerinde maske bulunmasının nedenini merak etmiş olabilirsiniz.

Çin'de son zamanlarda artan hava kirliliği ve dönem dönem görülen kum fırtınaları, maske takma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Maske takmak, iklim koşulları nedeniyle daha çok ülkenin kuzeyindeki kentlerde bir zorunluluk olarak kendini gösteriyor. Başkent Beijing'de bu yılın başından itibaren birçok kez görülen yoğun hava kirliliği, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eder boyutlara ulaştı.

Toz, sis ve şiddetli rüzgârın, başta Beijing olmak üzere, birçok büyük kentte hayatı olumsuz etkilemesi üzerine, alınan önlemler yalnızca bireysel bazda kalmadı; Kamu Güvenliği Bakanlığı da yayımladığı bir duyuruyla, dış mekânlarda görev yapan polislerin maske takmaları gerektiğini açıkladı.

Kullanımının bu kadar yaygınlaşmasıyla birlikte maskeler, artık günlük yaşamın doğal bir parçası ve hem kadın hem de erkeklerin aksesuarlarından biri hâline geldi. Hâl böyle olunca, Çin'de hem internet pazarında hem de alışveriş merkezlerinde maske satışları çok büyük miktarda arttı.

Hattâ, maskeler artık, sadece beyaz olarak üretilmekten çıktı ve yeni bir akım olarak "maske modası" doğdu. Bu da, beraberinde Çin sokaklarının rengârenk görüntülere sahne olmasını getirdi. Bu kadarla da kalmadı: İçindeki pilli cihaz sayesinde havayı temizleyen maskeler de piyasaya sürüldü. Geniş bir fiyat aralığında satılan bu maskelerin her türü, farklı kesimden vatandaşlarca rağbet gördü.

Pazarın ve talebin büyüklüğüne işaret etmek için belirtmekte fayda var: Çin'in en büyük internet üzerinden alışveriş platformu olan Taobao.com'da 6 bin civarında maske çeşidi bulunabiliyor.