info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Pinggu Uluslararası Şeftali Çiçeği Müzik Festivali


Bu programımızda Çin’in başkenti Pekin’deki sanat etkinliklerinden bahsedeceğiz. 15'incisi düzenlenen Pinggu Uluslararası Şeftali Çiçeği Müzik Festivali, kısa süre önce Pekin’in Pinggu semtinde başladı. 14 yıldır harcanan çabalar sonucunda festival, hem yurtiçinden hem de yurtdışından gelen turistlere Pekin’i tanıtmak için önemli bir pencere açtı.

Guinness Rekorlar Kitabı'na da giren Pinggu'daki yaklaşık 15 bin hektarlık şeftali çiçeği alanı, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ilgisini çekiyor. Pinggu'nun eşsiz çiçek kokularıyla dolduğu mayıs günlerinde düzenlenen festivale katılım çok yoğun oluyor.

Pinggu Belediyesi Basın Sözcüsü Vey Şiaoyü, Uluslararası Müzik Festivali platformuyla Çin'in müzik vadisini kurmaya, böylece Pekinlilere ve dışarıdan gelen müzikseverlere rahat bir ortam sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Vey, "Pinggu'da bir Gösteri ve Sanat Merkezi kuracağız. Güzel seslerin dört mevsim boyunca kesilmeyeceği bir müzik festivali düzenleyeceğiz.” diye konuştu.

Pinggu semtinin müzikle ilişkisi çok eskilere dayanıyor. Semte bağlı Donggao köyünde, başta keman olmak üzere birçok çalgı üretiliyor. Birçok yabancı müziksever, keman üretim sürecini izlemek için çok uzaklardan buraya geliyor.

Bahar mevsimindeki önemli bayramlardan olan İşçi Bayramı nedeniyle, Çinlilerin üç günlük tatili yine turizm piyasasını canlandırdı. Pekin Belediyesi Parklar Yönetim Merkezi tarafından açıklanan istatistiklere göre, üç günde belediyeye bağlı 11 park, yaklaşık 2 milyon turist ağırladı.

Tatil sırasında Yazlık Saray'ın Dıhıyüen Operası'ndaki gösteriler ve Gök Tapınağı'ndaki konserler, turistlere müzik ziyafeti sunarken; Conşan Parkı'ndaki balık sergisi de parka renk kattı. Bunun dışında, çiçekleri seyretmek için yapılan göl gezintisi de turistlerin en çok tercih ettiği etkinliklerden biri oldu.

Nan Luoguşian, Pekin’in eski havasını yansıtan, tarihi hutong'ların arasında yer alan ve turistlerin ilgisini çeken bir sokak. 20 Mayıs-31 Temmuz günleri arasında 2013 Nan Luoguşian Tiyatro Festivali bu sokakta düzenlenecek.

Pekin’in merkezinde yer alan Yasak Kent'e çok yakın olan Nan Luoguxiang yakınlarında birçok prestijli sanat topluluğu ve sanat okulu bulunuyor. Pekin Belediyesi, bölgeyi bir tiyatro merkezi haline getirmek için 2010 yılında Nan Luoguxiang Tiyatro Festivali'ni hayat geçirdi.

Bu yılki festival gösteri ve değişim olmak üzere iki bölümden oluşacak. Gösteri bölümünde toplam 80 gösteri olacak. Değişim bölümünde senaryo yazımı, gösteri ve tiyatro politikası gibi konular üzerinde seminer düzenlenecek, atölye çalışmaları yapılacak. Bu bölüme yurtiçi ve dışından ünlü sanatçılar, eleştirmenler ve yetkililer davet edildi.

Dünyaca ünlü tenor Placido Domingo, ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi'nin Nabucco adlı operasını Pekin’deki Ulusal Tiyatro'da sahneleyecek.

Ulusal Tiyatro'nun organize ettiği 2013 Opera Festivali kapsamındaki önemli etkinliklerinden biri olarak, Nabucco 22-26 Mayıs günlerinde izleyiciyle buluşacak.

Nabucco, İtalyan besteci Verdi'nin 3. opera eseri. Eser, İncil'deki bir hikayeye dayanarak hazırlandı. Kral Nabucco rolünü Domingo oynayacak.