info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Emlak Piyasası


Çin emlak piyasası, uzun zamandır Çinlileri en yakından ilgilendiren ekonomik konulardan biri. Son günlerde, Pekin, Şanghay, Guancou, Çoncin ve Tiencin gibi büyük kentlerde, Çin Devlet Konseyi'nin kararıyla emlak piyasasını kontrol amaçlı çok sayıda tedbir alındı.

Hem spekülasyon amaçlı ev alımını engellemek, hem de konaklama imkânlarını ve koşullarını iyileştirmek gibi ihtiyaçları karşılamak için farklı kentlerin belediyeleri, kendi somut koşullarından hareketle, farklı önlemlere başvurdu.Şimdi bu tedbirlerin Çin emlak piyasasında ne gibi etkiler yatacağı ve vatandaşların bu tedbirlerden nasıl faydalanacağı merakla bekleniyor.

Güneydeki Guandon eyaleti yönetimi, Çin Devlet Konseyi'nin ilgili kararlarını uygulayan ilk eyalet olarak, mart ayı sonunda ayrıntılı tedbirler ortaya koydu. Bu tedbirler, konut fiyatlarındaki hızlı artışı önlemeyi ve toplu konut inşasını hızlandırmayı hedefliyor.

Tedbirler arasında, birden fazla ev sahibi olanların, evlerini satarken, yüzde 20 oranında gelir vergisi ödemeleri gerektiği de yer aldı. Söz konusu önlemler uygulanır uygulanmaz, Guandon eyaletinde yaşayan ve ev sahibi olmak isteyen gençler, artık bu konuda daha titizlikle düşüneceklerini belirtmeye başladılar.

Bu gençlerden biri olan Wu, bu yıl içinde kız arkadaşıyla evlenmeyi planlıyor. Yakın tarihte, ev satın almayı düşünen Wu, bu konuda şunları söyledi: "Tedbirlere rağmen, bir ev satın almayı düşünüyoruz. Ama şimdi, ev sahiplerinin çoğu, yüzde 20 oranındaki gelir vergisinin alıcı tarafından ödenmesini istiyor. Bu nedenle, şimdi hemen ev satın almak yerine yeni ev seçeneklerine bakacağız."

Ev fiyatlarının yükselişinden çok etkilenen başkent Pekin’de, spekülasyon amaçlı konut alımını engellemek de dâhil olmak üzere, yedi farklı açıdan toplam 19 tedbir uygulanacağı açıklandı. 2013 yılında konut fiyatlarını kontrol etmeyi hedefleyen Pekin Belediyesi, yeni inşa edilen konutların fiyatlarının 2012'deki seviyede korunacağını duyurdu.

Pekin Belediyesi, kent sakinlerinin konaklama ihtiyaçlarını giderme ve konaklama koşullarını iyileştirmek hedefiyle ev fiyatlarını düşürmeye çalışacak.

28 yaşındaki Şi Vın, başka bir kentten Pekin’e göç eden milyonlarca kişiden biri. Pekin’deki yüksek konut fiyatlarını karşılayamadığı için şu ana kadar bir ev satın alamayan Şi, yeni tedbirler hakkında şunları söyledi: "Ev almayı çok istiyorum. Ancak Pekin'de ev fiyatları çok yüksek. Şimdi yeni önlemler alındı. Bu önlemler, konut fiyatlarına istikrar getirebilir. Ama evlerin değerinin düşeceğini sanmıyorum. Bu tedbirlerin, bir gün ev fiyatlarını gerçekten düşürebilmesini bekliyorum. "

Çin Devlet Konseyi görevlilerinden Yao Cinyüen, farklı kentlerde uygulanmaya başlanan tedbirlere yatırım ve spekülasyon amaçlı ev alımını engellemek için başvurulduğunu ve bunun, konut fiyatlarının istikrara kavuşmasına da olumlu bir etki yaratacağını belirtti. Yao, bu konuda şunları söyledi: "Pekin ve Şanghay gibi büyük kentlerin belediyeleri, özellikle yatırım ve spekülasyon amaçlı konut alımı karşısında, son zamanlarda sıkı tedbirler aldı. Ev fiyatlarının çılgınca yükselmesi, emlak piyasasına yatırım ve spekülasyon amaçlı sermaye girişinden kaynaklanıyor. Bu nedenle, tedbirlerin etkili olacağına inanıyorum."