info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Soya Soslu Tatlı Et


Malzemeler:

500 gram dana eti, 200 gram patates, 10 gram tuz, 30 gram soya sosu, 20 gram pirinç şarabı, 2 gram sirke, 3 gram lezzet tuzu, 20 gram toz şeker, 10 gram soğan, 10 gram zencefil ve 155 gram yağ.

Hazırlanışı:


1) Eti büyük küpler halinde keselim. Patatesleri iyice yıkadıktan sonra kuşbaşı halinde keselim. Soğanı ince ince kıyalım. Zencefili dilimleyip biraz dövelim.

2) Tencereyi ateşin üstüne koyarak içine 150 gram yağ koyalım. Yağ kızınca eti atıp biraz kızartalım ve çıkartalım. Sonra geri kalan yağa patatesleri koyup rengi sararana kadar kızartalım ve tabağa alalım.

3) Tencereyi tekrar ateşin üstüne koyarak içine 5 gram yağ daha koyalım. Yağ kızınca içine 15 gram toz şeker ilave edelim. Ardından üzerine yarım litre kaynar su dökelim. Kaynayınca tuz, pirinç şarabı, soya sosu, sirke, lezzet tuzu, toz şeker, soğan ve zencefili ilave edelim. Kaynayınca üzerindeki köpükleri alalım. Sonra içine hazırladığımız eti ilave edip hafif ateşte yaklaşık 30 dakika pişirelim. Son olarak patatesleri ekleyip yaklaşık 10 dakika kaynatalım. Suyu çekince servis tabağına alarak sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun.