info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Sichuan´da Görülmesi Gereken 10 Yer


20.07.2013 GB Times - Çin’in en büyük eyaletlerinden biri olan Sichuan Eyaleti, ülkedeki güneybatı konumundan dolayı genelde Tibet’e geçiş noktası olarak görülür. Sichuan, Tibet etkilerinin yanı sıra, baharatlı ve lezzetli yemekleriyle ünlüdür. Sadece damak tadına da hitap etmez aynı zamanda bu eyalet gezilip görülüp gereken yerlerle doludur.

Aslında haritada incelendiğinde Sichuan Çin’in ortasında yer alır. Kıyı şeridi olmadığından diğer eyaletlerle sınırlandırılmıştır. Eyalet başkenti olan Chengdu geniş bir havzada yer aldığından, bol yağmurlu ılıman sıcaklıkta bir iklime ve gür bir bitki örtüsüne sahiptir. Her ne kadar okyanus olmasa da, eyalette birçok vadi, ırmak, sıcak kaplıcalar, şelaler ve kireç taşı mağaraları bulunmaktadır.

80 milyon insanın yaşadığı eyalatte, Çin’in pandalarının %85’i Sichuan’a özgüdür. Pandaların Sichuan’ın gelişen turizmine olan katkısını söylemeye gerek yok. Ancak, pandalar dışında da Sichuan’da gezilecek yerler oldukça fazladır.

Yading

Daocheng ilçesindeki Yading ulusal rezervi, Qinghai-Tibet Platosu’nun doğusunda yer alır ve muhteşem bir alpin vadi manzarasına sahiptir.

Rezerv, deniz seviyesinden 6.032 metre yükseklikteki Chenrezig zirvesiyle beraber toplam 134.400 hektarlık bir alanı kaplar. Çin’in en eski ve en iyi korunan alpin ekosisteminden biridir. Rezervin kendine has coğrafi çevresi ile alpin şelaleri, nemli iklimi ve zengin bitki örtüsü resmedilmeye değerdir.

Yading’in harika manzarası “sonuncu Shangri-La” ve “mavi gezegenin son katkısız alanı” olarak da adlandırılır.

Giriş Ücreti: 150 yuan (US$23.70) / kişi başı

Four Girls Mountain (Dört Kız Dağı)

Aba Tibetan ve Qiang Özerk Vilayeti’nde yer alan Four Girls Mountain (Dört Kız Dağı), dört bitişik karlı zirveden oluşur. Dağın ismi ise yerli bir efsaneden gelir. Bir zamanlar bu yer dondurucu kuzey rüzgarlarından dolayı çok soğukmuş, ve köyde yaşayan dört güzel kız bu bölgeyi soğuktan korumak için dört zirveye dönüşmüş.

İnci gibi beyaz olan bu büyüleyici zirveler, 200.000 hektarlık alanı kaplar ve aynı zamanda “Doğu’nun Alpleri” olarak da adlandırılır. Zirvelerden en uzun ve en etkileyici olanı 6.250 metre yüksekliktedir. Diğer zirveler ise sırayla 5.355 metre, 5.454 metre ve 5.664 metre yüksekliktedir.

Ulusal doğal rezerv olarak burası altın maymunlar ve siyah ayılar gibi birçok canlıya ev sahipliği yapar. Buraya her türlü turistik gezi ya da dağcılık aktiviteler düzenlenebilir.

Giriş Ücreti:

Changping Vadisi: 70 yuan (US$11.06)/kişi başı (yazın); 50 yuan (US$7.90)/kişi başı (kışın)

Shuangqiao Vadisi: 80 yuan (US$12.64)/kişi başı (yazın); 50 yuan (US$7.90)/kişi başı (kışın)

Haizi Vadisi: 60 yuan (US$9.48)/kişi başı (yazın); 40 yuan (US$6.32)/kişi başı (kışın)

Huanglong

Minshan sıra dağlarının güneyinde yer alan Huanglong Sichuan’ın kuzeybatısında doğal ve tarihi bir alandır ve 700 metrekarelik (70.000 hektar) alan kaplar.

Bu bölge, özellikle Huanglonggou ‘da (Yellow Dragon Deresi’nde) kalsit birikintiden oluşan renkli suları, orman ekosistemindeki çeşitliliği, karlı zierveleri, şelaleleri ve sıcak kaplıcaları ile meşhurdur. Bölgedeki en yüksek zirve olan Xubao Zirvesi 5.588 metre yüksekliğindedir ve her zaman karla kaplıdır. Xuebao Zirvesi Çin’de bulunan dağ buzullarının doğusunda yer almaktadır.

Huanglong, özellikle dev panda ve küçük ve kalkık burunlu altın maymunlar olmak üzere nesli tükenmekte olan canlılara da ev sahibidir. Huanglong 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir ve 2000 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya İnsan ve Biyosfer Rezervi’nde listelenmiştir.

Giriş: 200 yuan (US$31.60)/kişi başı (yazın); 60 yuan (US$9.48)/kişi başı (kışın)

Dujiangyan Sulama Sistemi

Dujiangyan, Savaşan Devletler Dönemi’nde (M.Ö. 476-221) Qin Devleti’nin Valisi Li Bing tarafından M.Ö. 256 yılında kurulan bir sulama yapısıdır. Dujiangyan Sulama Sistemi, Sichuan Eyaleti’nde başkent Chengdu’ya yakın Min Nehrin’de yer alır.

Dujiangyan, dünyada mevcut olan barajsız antik hidroelektrik projesi olma özelliğini taşır. 2.200 yıllık tarihiyle, dünyada hidroelektrik kültürnün “atası” kabul edilir. Bununla beraber, sellerin önlenmesinde ve yalın gemicilikte işlev görür. Günümüzde hala 5.300 metrekarelik alanı sular.

Dujiangyan, Qin Hanedanı’nın “üç büyük hidrolik mühendislik projelerinden biri” olarak sayılmaktadır. Diğer iki projeler ise, Shaanxi Eyaleti’ndeki Zhengguo Kanalı ve Guangxi Eyaleti’ndeki Lingqu Kanalı’dır. Etrafında tarihi sit alanları bulunduğundan Dujiangyan meşhur bir turistik bölgedir.

Giriş Ücreti: 90 yuan (US$14.22) / kişi başı

Qingcheng Dağı

Sichuan Eyaleti’nde Dujiangyan’ın güneybatısında yer alan Qingchen Dağı Çin Taoizm ile güçlü bağları olan bir bölgedir ve ülkenin en önemli turistik yerlerinden biridir.

Qingchen Dağı Chengdu ovasının karşısında yer alır ve 200 metrekarelik (20.000 hektar) bir alanı kaplar. Dağın 36 zirvesi, 8 büyük mağarası ve 72 küçük mağarası bulunur. En yüksek zirvesi olan Laoxiao Zirvesi 1.260 metre yüksekliğindedir. Bölgede birçok tapınağa da rastlanır.

2000 yılında UNESCO, Dujiangyan Sulama Sistemi ile birlikte Qingchen Dağı’nı da Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmiştir.

Giriş Ücreti: 90 yuan (US$14.22) / kişi başı

Güney Sichuan Bambu Ormanı

Yibin şehrinin 68 km güneydoğusunda 60.000 metrekare alan yer kaplayan ve 500 tepesi olan olağanüstü bir bambu ormanı bulunur.

Bambu Ormanı alanı, deniz seviyesinden 600 m ile 1000 m arası yüksekliğindedir ve 58 farklı bambu türüne ev sahibidir. Oldukça yoğun olduğu için uzaktan yeşil bir okyanusu andırır. Bu alanda aynı zamanda dağlar, nehirler, karstik mağaralar, göller ve şelaler de bulunur. Ormanın ortasında Bambu Orman Müzesi, Xijia Dağı’nda yaşamış olan eski halk evleri ve balık foslleri gibi çeşitli kültürel eserler ve tarihi sit alanları da yer alır.

 Yıllık ortalama 15.5ºC ile oldukça güzel bir havası vardır. Temiz hava ve muhteşem doğanın tadını çıkarmak için bulunulmaz bir mekandır. “Çin’deki en güzel 10 ormandan biri” olarak da bilinir.

Giriş Ücreti: 85 yuan (US$13.43) / kişi başı

Hailuo Vadisi

Hailuo Vadisi, Qinghai-Tibet Platosu’nun doğu ucunda yer alan Gongga Dağı’nın doğusundadır. Alçak eğimde olmasına rağmen dağ buzulu olmasıyla ünlüdür.

Kristal buzul dik tepeden aşağıya doğru ilerler ve bütün vadiyi beyaz örtüyle süsler. Buzlu mağarası ve köprüsü ile manzara antik efsaneden çıkmış bir kristal saraya benzer. 1000 metre boyu ve 1100 metre eni ile muhteşem buzul şelalesi Guizhou Eyaletindeki Huangguoshu şelalesinden 10 kat daha büyüktür.

Bu buz ve kar dünyasında, yer altından fokurdayan birçok sıcak, ılık ve soğuk kaplıcalar vardır. Antik orman da bu vadinin görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Giriş Ücreti: 72 yuan (US$11.38) / kişi başı

Emei Dağı

Sichuan havzasının batısında yer alan Emei Dağı, 15400 hektarlık alanı kaplar. En yüksek zirvesi olan Wanfo Zirvesi’nin yüksekliği 3.099 metredir. Emei Dağı 3000’den fazla bitki türüyle ve nadir ağaç türleriyle doludur. Dağ yolları turistlerden yemek isteyen maymun grupları ile doludur.

Çin’in dört kutsal Budist dağlarından biri olan Emei Dağı’nda 8 tanesi büyük olmak üzere toplam 26 tapınak bulunur, bu tapınakların çoğunda Budizm törenleri gerçekleşir.

Emei Dağı 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir.

Giriş Ücreti: 150 yuan (US$23.70) / kişi başı (yazın); 90 yuan (US$14.22) / kişi başı (kışın)

Jiuzhaigou Vadisi

Jiuzhaigou Vadisi, Sichuan’ın kuzeyinde bulunan doğal bir rezerv ve ulusal bir parktır. Vadi, Tibet-Himalaya Platosu’nda Minshan sıra dağlarının ucunda yer alır ve 72.000 hektarlık alanı kaplar.

Jiuzhaigou Vadisi, çevresinde bulunan dokuz Tibet köyünden ismini almıştır. Yüksekliği 2000 metre ile 4500 metre arasında değişen vadi ormanlarla ve 108 gölle kaplıdır. Jiuzhaigou Vadisi kristal gölleri, çok katlı şelaleleri, renkli ormanları, karlı tepeleri ve Tibet kültürüyle meşhurdur. Vadide 140 türden fazla kuşa, özellikle Panda ve Sichuan Antilopu olmak üzere birçok nesli tükenmekte olan hayvan ve bitki türlerine rastlanır.

Muhteşem manzarası sayesinde Jiuzhaigou Vadisi “masal dünyası” olarak adlandırılır. 1992 yılında vadi UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilmiştir ve 1997 yılında Dünya Biyosfer Rezerv listesine girmiştir.

Giriş Ücreti: 220 yuan (US$34.77) / kişi başı (yazın); 80 yuan (US$12.64) / kişi başı (kışın)