info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin´de Yapılabilecek En İyi Yürüyüş Turları


24.08.2012 GB Times - Çin’de ziyaret edilecek birçok harikulade yerler ve ülkeyi keşfedip, deneyim kazanılacak farklı yollar vardır.

Sırt çantanızı hazırlayın! İşte Çin’de benzersiz örnek oluşturacak ilk 10 yürüyüş turları.

Lijiang Nehri, Guangxi Eyaleti

Xing’an bölgesinde, Maoer dağlarından çıkıp, güneydoğuda Guilin şehrine doğru akmakta olup buradan Yangshoo yoluyla Pingle ilçesinde bulunan Gongcheng nehir ağzına doğru akar. 437 kilometrelik doğal güzellikle çevrili olup, dünya yüzünde gezginlerin popüler noktasıdır.

Çekici gezme noktası Yangshuo-Xingping bölgesi arasındaki Yangdi rıhtımı ile başlar. Yürüyüşle sadece 10 km olup, tüm gününüzü nehir boyu doğal güzellikleri keşfederek geçirebilirsiniz.

Gezmek için en iyi zaman: Bu nehir tüm hava koşullarında gezilmeye uygun güzellikte olduğundan ziyaret etmek için özel bir mevsim yoktur.

Tiger Leaping Gorge (Vadisi), Yunnan Eyaleti

Yunnan eyaletinde Lijiang’ın eski yerleşim yerinin 60 km kuzeybatısında bulunan vadi, Jade Dragon Kar Dağı (Yulong Xueshan) ve Haba Kar Dağı (Haba Xueshan) arasında uzanır.

3,79 metreden daha derin bu dik yamaçlı vadi dünyanın en derin noktarından biri olup, yürüyüş için en iyi yerlerinden biridir.

25 km’lik yürüyüşte üst, orta ve alt bölgeler bulunmakta olup, genellikle gezginler burayı her gün 4-6 saat yürüyerek 2 günde bitirmektedirler.

Gezmek için en iyi zaman: Mayıs – Temmuz arası

Ha’nasi, Xinjiang Uygur Özerk Eyaleti

“Ha’nasi”  kelimesi Moğolca kökenli olup “gizemli güzellik” anlamına gelir. Xinjiang Uygur Özerk Eyaleti’nde Burqin yerleşiminin kuzey kısmında yer alan Ha’nasi doğal koruma alanı karlı dağlar, vadiler, ormanlar, çiçekler, göller, otlaklar ve doğal güzelliğin bütün özelliklerine sahiptir.

En popüler gezinti noktası Dahong isimli adadan başlar ki bu Ha’nasi Gölü üzerinde olup, Hemu kasabasına kadar uzanır. Rota uzun olup üç gününüzü alabilir. Bu bölgede gezginin yanında yeteri kadar yemek, su ve kamp malzemelerini alması iyi olacaktır.

Gezmek için en iyi zaman: Temmuz, Ağustos ve Eylül

Çin Seddi, Pekin

Çin Seddi, muhtemelen Çin’in en büyük kültürel simgesidir. Çin Seddi’nin restore edilmiş kısmı Yanqing Bölgesi’nin kuzeyindeki Badaliling’dedir. Bu bölüm orijinal olarak 1505 yılında inşa edilmiş olup, uzun yürüyüşlere gidemeyen ya da az zamanı olan gezginler için uygundur.

Badaling’in her zaman turistlerle dolu olduğu bir gerçektir. Pekin’in 70 km kuzeyinde Huairou Bölgesi’nde uzanan Mutianyu gibi siz Çin Seddi’nin daha az kalabalık olan bölümlerini ziyaret edebilirsiniz.

Gezmek için en iyi zaman: Burası her mevsim olağanüstü bir manzaraya sahiptir.

Siguniang Dağı, Sichuan Bölgesi

Siguniang Dağı (Dört Kızlar Dağı), Sichuan Eyaleti’nde Aba Tibetan ve Qiang Özerk Vilayeti’ne bağlı Xaojin yerleşimi ile Wenchuan yerleşimi arasında yer alır. En yükseği 6.250 metre olan toplam dört zirveden oluşur ve 2000 kilometre karelik alanı kapsar. Bütün yıl boyunca dağlar karlı ve buzlu olduğu için, Doğu’nun Alpleri olarak da bilinir.

Her yıl, gezginler dünyanın her yerinden bu dağı gezmeye gelir. Rilong Vilayeti’nden, Changping kasabası ve Yakou bölgesini geçerek Bipenggou manzarasına ulaşabilirsiniz. Sichuan deneyimini mükemmel bir olanakla üç gün içinde bitirebilirsiniz.

Gezmek için en iyi zaman: Mayıs - Haziran arası ve ya Eylül – Ekim arası

Daocheng Vilayeti, Sichuan Eyaleti

Daocheng, Tibetliler tarafından mesken olarak tutulan, Sichuan Vilayeti’nin güneybatısında bulunan bir ilçedir. Dar vadiler, bitki örtüsü ve heybetli dağlar ilçeyi harika bir ziyaret ve gezi alanı yapmaktadır.

Karlı dağlar ve ormanlarla çevrili olup, Daocheng en son bozulmamış Shangri-la olarak adlandırılır. Daocheng’den Yading’e gezinti üç gününüzü almakla beraber, dünya üzerindeki bazı sessiz ve saf doğal manzaralı yerlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Gezmek için en iyi zaman: İlkbahardan sonbahara kadar Daocheng çeşitli manzaralar sunar; özellikle Ekimde size mükemmel ve renkli bir sonbahar sunar.

Gangrenboqi Dağı, Tibet Özerk Bölgesi

Gangrenboqi Dağı 6.638 metre yüksekliğindedir. Hintlilerin, Tibetlilerin ve Budistlerin ve antik Tibet Bon inancına göre Gangrenboqi Dağı dünyanın merkezi ve en kutsal dağıdır. Her sene dünyanın her yerinden binlerce hacı buraya dağın çevresinde yürümek ve tapınmak için gelir.

Dağ, hacıların yanı sıra, her yıl milyonlarca turisti de cezbeder. Bu alanda gezinti buranın nefes kesici manzarasını yaşamanızın yanı sıra, yerel kostümler ve kültürle dolu olarak sizi karşılar. Dağın çevresini yürümek üç gününüzü alır. Tibet’i ziyaret etmek özel izin gerektirebilir ve plato iklimi için uygun bir kıyafet hazırlamanız iyi olur.

Gezmek için en iyi zaman: Haziran – Eylül arası

3- Yangtze Vadisi, Chongqing ve Hubei Eyaleti

Yangtze Nehri üzerinde yer alan Yangtze Vadisi harika bir doğal manzaraya sahiptir. Chongging’den Yichang’a kadar uzanan vadi 191 km civarındadır. Yangtze Vadisi, Xiling, Wu ve Qutang olmak üzere üç boğazdan oluşur. Bu üç boğazın barajı 1994’te başlamış ve 2006’da tamamlanmıştır.

Alanda üç ana gezinti noktası vardır;

1.Xiling Boğazı: Sandouping’den Xindui’e kadar 26,5 km, 8 saat

2.Wu Boğazı: Peishi’den Wushan’a kadar 28 km, 9 saat

3.Qutang Boğazı:  Wushan’dan Daxi’ye kadar 25 km, 6.5 saat

Gezmek için en iyi zaman: Nisan – Kasım arası

Qomolangma Dağı

8.844.43 metre yüksekliğindeki dağ, Everest Dağı olarak da adlandırılır, dünyanın en yüksek doruğuna sahiptir. Himalayalar’da Tibet ve Nepal arasındaki sınırdadır. Dünyanın çatısı olarak, bu dağ milyonlarca gezgin ve dağcıyı kendisiyle mücadeleye ve eşsiz güzellikten zevk almaya çağırır. Fakat yükseklik, hava, rüzgâr ve diğer zorluklar nedeniyle gezginler ve dağcıların özel donanımlı olmaları ve profesyonel rehber kullanmaları gerekir.

Gezmek için en iyi zaman: Mart - Mayıs arası veya Eylül – Ekim arası

Motuo Vilayeti, Tibet Otonom(Özerk) Bölgesi

Motuo, Tibet dilinde “saklı nilüfer çiçeği” anlamına gelir. Motuo yerleşimi Tibet Özerk Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alır. Bu yıla kadar Çin’de otoyola sahip olmayan tek yerleşim olup, gezginler ve maceracılar için bir cennettir. 34000 kilometrekare alanı kapsamakta olup 9700 civarında nüfusu olan Luoba etnik grubu tarafından mesken olarak kullanılmaktadır.

Gezmek için en iyi zaman: Temmuz – Ekim arası