info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Daha Fazla Ülkeyle Serbest Ticaret Bölgesini Görüşmeye Hazırız


2018-09-14 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin'in daha fazla ülkeyle serbest ticaret bölgesi inşası hakkında istişare yapmaya hazır olduğunu açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Gao Feng Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ilgili ülkelerle serbset ticaret bölgesi inşası çalışmalarını hızlandırmanın Çin'in dışa açılmayı genişletme ve açık dünya ekonomisi oluşturma çabalarının önemli bir parçası olduğuna işaret etti.

Gao, Çin'in daha fazla ülkeyle serbest ticaret bölgesi inşası hakkında istişarede bulunarak, bölgesel ekonominin entegrasyonunu hızlandırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Çin'in diğer ülkelerle beraber, çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla savunacağına işaret eden Gao, serbest ticaretin düzeni ile küresel endüstri zincirinin güvenliğini koruyacaklarının altını çizdi.

Sözcü, şu ana kadar Çin ile Avrupa, Asya, Atlantik, Güney Amerika ve Afrika'da 25 ülke ve bölgeyle serbest ticaret bölgesi hakkında 17 anlaşmaya varıldığını, ayrıca 27 ülkeyle de 12 serbest ticaret bölgesine ilişkin görüşmelerin sürdüğünü söyledi.