info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin ve Türkiye´den Seyahat Güvenliği İş Birliği


11.09.2018 Salı CRI Turk

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, kısa süre önce Kapadokya'da güvenlik koordinasyon toplantısı düzenleyerek, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yetkililer ve turizm çalışanlarıyla birlikte Çinli turistlerin seyahat güvenliğinin daha da iyileştirilmesi için incelemelerde bulundu.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ding Xiaohong, son yıllarda Çin ile Türkiye arasındaki kültürel iletişimin gittikçe yoğunlaşttığını, zengin turistik kaynaklara sahip Türkiye'nin gittikçe daha çok Çinli turist çektiğini hatırattı.

Ding, iki tarafın işbirliğini güçlendirerek riskleri önlemesi, daha kaliteli hizmet ve güvenlik ortamı yaratması, Çinli turistlerin Türkiye'de güvenli ve mutlu bir şekilde seyahat etmelerinin güvence altına alınması arzusunu dile getirdi.

Çinli ve Türk yetkililer, Kapadokya'daki turizm şirketlerini ziyaret ederek hava balonu gibi Çinli turistlerin sevdiği aktivite merkezlerini inceledi.

Türkiye bu sene Çin'de Türkiye Turizm Yılı düzenleyerek tanıtım etkinliklerine imza atıyor. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Çinli turistlere elverişli hizmet sağlayacaklarını kaydetti.

Çinli turist sayısı ilk 6 ayda %91 arttı

Türkiye'nin açıkladığı resmi rakamlara göre 2018 yılının ilk 6 ayında Türkiye'ye gelen Çinli turistlerin sayısı 191 bine çıkarak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 91 arttı.

Eylül ayındaki Çin Güz Ortası Bayramı ve Ekim ayındaki Çin Ulusal Bayramı sırasında Türkiye'ye gelen Çinli turistlerin sayısının artması bekleniyor.