info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

6 Avrasya Fuarı Verimli Geçti


01.09.2018  cri türk

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de düzenlenen 6. Avrasya Fuarı bugün alınan verimli sonuçlarla tamamlandı.

30 Ağustos'ta başlayan fuarın, Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40'ıncı yıldönümü ve "Kuşak ve Yol" inisiyatifinin ortaya koyulmasının 5. yıldönümü kutlandığı bir dönemde gerçekleştirilmesi büyük önem taşıyor. Aynı zamanda fuar, Çin Komünist Partisi 19.Genel Kongresi'nin ardından düzenlenen ilk Avrasya Fuarı. Günümüzde Xinjiang, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Çekirdek Bölgesi inşası çerçevesi altında çok yönlü dışa açılmayı yoğunlaştırıyor.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkan Yardımcısı Hadirbek Hamza düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, söz konusu fuardan alınan verimli sonuçlar hakkında bilgi verdi.  Hadirbek Hamza'nın verdiği bilgilere göre, fuarın devlet başkanları düzeyindeki diplomasi rolü günden güne güçlendirildi. Fuarın açılış törenine Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Çin Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Xinjiang Parti Sekreteri Chen Quanguo, Afganistan Sena Meclisi Başkanı Fazel Hadi Muslimyar, Gürcistan Başbakan Yardımcısı Maya Tskitishvili başta olmak üzere Avrasya ülkelerinin çok sayıda lideri ve temsilcisi katıldı. Çin Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua fuarın açılış töreninde önemli bir konuşma yaptı.

Çin Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua, açılış törenindeki konuşmasında Çin ve "Kuşak ve Yol" güzergahında yer alan ülkeler arasındaki somut işbirliğinin günden güne yoğunlaştığına işaret ederek, Çin'in bu ülkelerle stratejik kaynaşmayı güçlendirmeye, işbirliği alanlarını genişletmeye, ticaret işbirliğinin yeni büyüme noktalarını artırmaya, yatırım ve endüstri işbirliğini sağlamlaştırmaya hazır olduğunu kaydetti. Demiryolu, karayolu, deniz limanı, enerji, telekomünikasyon gibi altyapı tesislerinin kapsamlı bağlantısının güçlendirilmesinin önemine değinen Hu Chunhua, finans işbirliğinde inovasyonu artıracaklarını, işletmelerin finansman kanallarını çoğaltacaklarını, böylece endüstriyel projelere sermaye desteği yoğunlaştıracaklarını belirtti. Başbakan Yardımcısı Hu, Çin'in reform ve dışa açılmayı kapsamlı derinleştireceğine dikkat çekerek, ticaret ve yatırım kolaylığını artıracağını söyledi. Hu, Çin merkezi hükümetinin Xinjiang'ın dışa açılmasını destekleyeceğini de vurguladı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkan Yardımcısı Hadirbek Hamza aynı basın toplantısında fuarın ticaret ve yatırım alanlarında kaydettiği ilerlemeleri anlattı. Buna göre, 3 gün süren fuar kapsamında ticaret ve yatırımı artırmayı öngören 22 etkinlik yapıldı. Bu etkinlikler, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Çekirdek Bölgesi inşasını, Çin-Pakistan Bilişim Koridoru, tedavi hizmeti, isabetli yoksullukla mücadele, tekstil ve konfeksiyon gibi alanları ilgilendiriyor. Sadece fuarın açıldığı 30 Ağustos gününde fuar kapsamında 162 işbirliği sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşmelerin toplam değeri, 270 milyar 943 milyon yuana ulaştı. Bu sayı, geçen dönem fuara göre yüzde 11.98 oranında arttı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkan Yardımcısı Hadirbek Hamza, Avrasya Fuarı'nın başarıyla düzenlenmesinin Kuşak ve Yol inşasının hızlandırılmasına büyük dinamizm kattığını belirtti.