info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Doğu Asya´nın Gelişmesi İçin 3 İlke Önerdi


07.08.2018 cri türk

Çin Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 4 Ağustos Cumartesi günü Singapur'da Doğu Asya Zirvesi'nin (EAS) geleceğe yönelik gelişimi için üç ilke önerdi.

Wang bu öneriyi, EAS'nin bölgesel barış, istikrar ve gelişmeye yaptığı olumlu katkıyı övdüğü 8. Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında yaptığı konuşmada sundu. 

Önerilen ilk ilke Doğu Asya'ya yönelik. Wang, Doğu Asya'nın Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) merkezli ve EAS onun bileşeni olarak bir bölgesel işbirliği çerçevesi oluşturduğunu söyledi. Ayrıca "EAS ülkeleri gelecekte karşılıklı saygı ve uzlaşma ruhunu, açıklığı ve kapsayıcılığı öne çıkarmalı; Asya-Pasifik'e, Doğu Asya'ya odaklanmalı ve bölgesel işbirliği bağlamında ASEAN'ın merkezi rolünü güvence altına almalıdır" dedi.

İkinci ilke, sosyoekonomik kalkınma ile siyasal güvenlik işbirliği arasında bir denge tutturmaktır. Wang, kalkınmanın, bölgedeki ülkelerin en başta gelen sorunu ve aynı zamanda bölgesel işbirliğinde en güçlü itici güç olduğunu söyledi. Siyasal güvenlik işbirliğinin, kalkınma için barış ve istikrar ortamı sağlamayı ve bölgenin mevcut koşulları ile uyumlu olup tüm tarafların ihtiyaçlarını karşılayan bir bölge güvenliği oluşturmayı hedeflemesi gerektiğini ekledi. 

Üçüncü ilke, stratejik iletişimin ve pragmatik işbirliğinin eş güdümünün sağlanmasıdır. Tüm taraflar, ortak kaygılar yaratan küresel ve bölgesel sorunlara ilişkin stratejik iletişime girişirken, yaşamsal alanlarda bölgesel işbirliğini öne çıkarmak, EAS'in gelişmesi için güçlü destek sağlamak durumunda olmalıdır.