info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Shanghai´ın uluslararası finans merkezi konumu sağlamlaşıyor


2018-08-05 19:52:38  cri

Shanghai, Çin'de finans sektörünün dışa açılması için bir pencere konumunda. Bu yılın başından beri, Shanghai kenti, merkezi hükümetin dışa açılmayı ilerletme politikasını hayata geçirerek, kendi avantajlarını değerlendirip finans sektöründeki dışa açılma ve işbirliğini daha yüksek düzeye taşımak için kolları sıvadı. Amaç, yüksek seviyeli dışa açılmayla kaliteli kalkınmayı gerçekleştirmek.

Shanghai'nin uluslararası finans merkezi haline getirilmesi, Çin'in ulusal stratejilerinden biri. Kentin bu çekirdek işlevinin güvence altına alınması için Shanghai Belediyesi özel eylem taslağı saptadı ve bu kapsamda somut adımları içeren yol haritası çizildi. Shanghai Kalkınma ve Reform Komisyonu'na bağlı Ulusal Ekonomi Bölümü Başkanı Guo Yu, taslağın hayata geçirilmekte olduğunu ve bazı olumlu sonuçların elde edildiğini belirtti. 

"Dışa açılma konusunda 23 pilot proje onaylandı, bunlardan 9'u hayata geçirildi. 3 aylık kısa bir süre içinde Shanghai vadeli ham petrol borsası dünyanın 3. büyük borsası haline geldi. Bu yılın başından beri Filipinler, Birleşik Arap Emirlikleri ve Singapur'un aralarında bulunduğu, Çin'de bankalar arası menkul kıymetler borsasında 4 milyar yuandan fazla yuan bazlı tahvil çıkarıldı. Bu rakam, 'panda tahvili' miktarının yüzde 12'sini oluşturuyor."

Adı geçen yetkilinin bahsettiği 9 projeden biri olarak, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ICBC'e bağlı ICBC-AXA Life adlı hayat sigortası şirketinin Shanghai Şubesi'nin varlık yönetim şirketini kurma başvurusu onaylandı. ICBC-AXA Life, dünyanın en büyük sigorta grubu, Fransız Groupe Ancienne Mutuelle'nin hissedarlığına dayanılarak kurulan sigorta şirketidir. Standart Chartered Bank ve Decelopment Bank of Singapore'un Shanghai Belediyesi'nin çıkardığı tahvilleri satmalarına onay çıktı. Bu iki yabancı banka, Çin Bankacılık ve Sigortacılık Piyasasını Düzenleme ve Denetleme Komisyonu'nun, yabancı bankaların Çin piyasasına erişimine kolaylık sağlanmasıyla ilgili açıklama yapmasından sonra Çin'de hükümet tahvilleri satma iznini alan ilk iki yabancı banka oldu.

İstatistiklere göre, bu yılın başında Shanghai'ya giren yabancı yatırım miktarı yüzde 18.1 artarak 21.5 milyar dolara ulaştı. Almanya ve Hollanda'nın katkısıyla Avrupa'dan Shanghai'ya yatırım miktarında yüzde 40'tan fazla artış görüldü. Bölge merkezini Shanghai'da kuran çok uluslu şirket sayısı 17 arttı.

Yetkili Guo Yu, finans sektörünün dışa açılmasının Shanghai kentinin kalkınmasında kritik rol oynadığını söyleyerek, finans sektöründeki dışa açılma boyutunun daha da genişletileceğini dile getirdi.

"Öncelikle finans sektörünün dışa açılma boyutunu genişleteceğiz, bu bağlamda bankacılık, menkul kıymetler, sigortacılık ve temel bileşenler piyasasının dışa açılma seviyesini yükselteceğiz. İkinci olarak, finans piyasası ve finans sektörünün kalkınmasını güçlendireceğiz. Üçüncü olarak, finans sektörünün kalkınmasının yanı sıra, risklerin önlenmesine dikkat edeceğiz."

Şirketlerin hem Shanghai hem de London borsalarında işlem görmelerine imkan tanıyan Shanghai-London Stok Bağlantısı'nın açılmasıyla ilgili takvime göre çalışmalar yürütülüyor. Ayrıca bu ayın sonunda Shanghai Belediyesi'nin finans birimi, Hong Kong ve Makao'nun ilgili kuruluşlarıyla finansal işbirliği anlaşması imzalayacak.