info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xinjiang da Karavan Modası


2018-07-25 11:51:28  cri

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Karamay şehrinde yer alan Karamay Kültür Yaratıcı Endüstri Parkı Hanbo Meydanı'nda Xinjiang'ın ilk karavan üssü olan Xinyu Karavan Üssü'nün açılış töreni düzenlendi.

Xinjiang'ın kuzeyinde yer alan Karamay şehri, turizm açısından Xinjing'ın kuzey hattı (Urumçi-Karamay-Altay) ve orta hattının (Urumçi-Karamay-İli) kesişme noktasında bulunuyor.

Xinyu Karavan Üssü projesi, Karamay ve çevresinde turizm sektörüyle ilgili 368 turizm şirketiyle işbirliği yapacak ve turistlere hizmet veren bir turizm platformu olacak.

Geçen yıl 21 bin karavan satıldı

Xinjiang Turizm Gelişme Komisyonu Başkan Yardımcısı Gül Ablim, gelecek iki yılda yaklaşık 500 milyon ABD Doları tutarında kamp alanı inşa edeceklerini belirterek, 10 kamp alanının tamamlandığını ve 30 alanın daha inşa edilmekte olduğunu kaydetti.

Karavan turizmi gittikçe ülke genelinde yaygınlaşıyor. Çin'de yaklaşık 69 bin karavan bulunuyor. Bunlardan 21 bini geçen sene satıldı.

2017 yılında yaklaşık 140 karavan Xinjiang'a ulaştı. Ancak bölgede şarj ve su tedarikiyle ilgili zorluklar vardı. Bu sorunları çözmek için Xinjiang Turizm Derneği bu yıl Xinjiang'ın 48 ilçesini bağlayan bir karavan hattı tasarladı ve hat boyunca 200 durak oluşturuldu. Bu duraklar genellikle turistik merkezler ve köylere yakın yerlerde bulunuyor.