info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Jinping Birleşik Arap Emirlikleri nde


20.07.2018 cri türk

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, resmî temaslarda bulunmak üzere dün Birleşik Arap Emirlikliği'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'ye ulaştı.

Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan'ı havaalanında BAE Devlet Başkan Yardımcısı ve Başbakanı, Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Reşid El Maktum ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zahid El Nahyan karşıladı.

Xi Jinping, ülkeye varışının ardından yaptığı ilk açıklamada, Çin hükümeti ve halkı adına BAE hükümeti ve vatandaşlarına en samimi dileklerini ilettiğini belirtti.

Çin ile BAE'nin, 34 yıl önce diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinden bu yana, birbirine saygı gösterdiğini ve ilişkilerini eşitler olarak yürüttüğünü dile getiren Xi Jinping, ikili ilişkilerin, farklı alanlarda sağlanan verimli işbirliğiyle çarpıcı ilerleme kaydettiğini söyledi.

Xi Jinping'in BAE'nin dış gezisindeki ilk durağı ve Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevine yeniden seçilmesinden sonra ziyaret ettiği ilk ülke olduğunu hatırlattı. Xi, bunun BAE ile ilişkilere verdikleri büyük öneme işaret ettiğinin de altını çizdi.

Ziyareti esnasında BAE liderleri ile ikili ilişkileri geliştirme konusunda derinliğine fikir alışverişinde bulunmayı beklediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Xi, ziyaretin tarafların ortak çabasıyla iki ülke ve iki halk arasındaki dostluğu pekiştireceğine inandığını vurguladı.

Şeyh Muhammed Bin Reşid El Maktum, Xi Jinping için BAE'nin "eski ve iyi dostu" nitelendirmesinde bulundu. El Maktum, Xi Jinping'in yeniden cumhurbaşkanlığı görevine seçildikten sonraki ilk dış ziyaretini BAE'ye yapmasının kendilerini onurlandırdığını dile getirdi.

Ülkedeki farklı çevrelerin bu önemli ve tarihî ziyareti sabırsızlıkla beklediğini dile getiren El Maktum, ziyaret sayesinde ikili stratejik ilişkilerin ilerletileceğine inandığını vurguladı.

Birleşik Arap Emirliği'nin ardından Senegal, Ruanda ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ne resmî ziyaretler gerçekleştirecek Xi Jinping, Johannesburg'da düzenlenecek 10. BRICS Liderler Zirvesi'ne de katılacak. Xi, son olarak Mauritius'a bir dostluk ziyaretinde bulunacak