info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

BAE Basınında Xi nin Makalesi Yayımlandı


18.07.2018  cri türk

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyareti öncesinde, ülkedeki gazetelerde "Geleceği El Ele Vererek, Beraber Yaratalım" başlıklı bir makalesi yayımlandı.

"The National" gibi BAE'nin başlıca gazetelerinde yer alan makale şöyle özetlenebilir:

BAE Devlet Başkanı Halife bin Zayed El Nahya'nın daveti üzerine, 19 Temmuz'da BAE'ye resmi ziyarette bulunacağım. Bu ziyaret, bu yılın içindeki ilk ziyaretim ve BAE de, cumhurbaşkanlığına tekrar seçildikten sonra gideceğim ilk Arap ülkesi.

Çin ile BAE arasında uzun geçmişe dayanan bir dostluk var. İlk temasları atalarımız 2 bin yıl önce, tarihi İpek Yolu ile başlatmıştı. 7. yüzyılda da, deniz üzerinde kurulan yeni ticaret yoluyla iki taraf arasında ekonomik ilişkiler kurulmuştu. Çin'in ipek ve porselen ürünleri deniz yoluyla Arap Yarımadası, Doğu Afrika ve Avrupa'ya; Arap ülkelerinin de baharatları ve incileri de gemilerle Hint Okyanusu üzerinden Çin'e ulaştırılmıştı.

1984 yılında Çin ile BAE arasında diplomatik ilişki kurulması, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açmıştı. Aradan geçen 34 sene boyunca, iki ülke arasındaki geleneksel dostluk derinleştirilirken, hükümet dışı temaslar da yoğunlaştırıldı.

Kalkınma düşüncesi ve politik hedefler bakımından birbirine yakın olan iki ülke, artık birbirinin yakın bir dostu, uluslararası ve bölgesel konularda da önemli ortağı oldu.

BAE, 2012 yılında Çin'le stratejik ortaklık ilişkileri kuran ilk Körfez ülkesi oldu. İki taraf arasındaki işbirliğinin daha sonra hızla gelişmesiyle, günden güne daha zengin içerikler kazanıldı.

Özellikle Aralık 2015'te, Veliaht Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahya'nın Çin'e yaptığı ziyaret sırasında, ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir dizi fikir birliğine varıldı.

Bu fikir birlikleri ışığında, iki ülke arasında enerji, endüstriyel kapasite, yüksek ve yeni teknoloji, finans ve kültür gibi alanlarda önemli işbirliği adımları atıldı.

2014 yılında Arap ülkelerini Kuşak ve Yol inşasına davet ettim. Böyle bir işbirliği çerçevesinin gerekli olmasının nedeni, iki taraf arasındaki ilişkilerde hızlı ilerleme kaydedilmesi ve heveslerimizin bu ilerlemeden daha büyük olması.

Kısa süre sonra yapacağım BAE ziyaretiyle, liderlerle beraber işbirliğine yönelik yol haritası çizerek, işbirliğindeki potansiyeli ortaya çıkartacağımızı ve iki ülke halklarına daha fazla fayda sağlayacağımızı umuyorum.

İki ülkenin el ele vererek, strateji, işbirliği, iletişim ve inovasyon ortağı olabileceğini düşünüyorum.

Çin ve BAE, birbirine uzak olmasına ve tamamen farklı durumlara sahip olmasına rağmen, aynı çalışkanlık ve yaratıcılık ruhuna sahip.

Daha önce de söylediğim gibi, Çin halkı öteden beri biliyor ki bu dünyada çabasız bir başarı yok, mutluluk da ancak çalışarak kazanılabilir.

İki ülke halklarının ortak destek ve katılımlarıyla, Çin ile BAE mutlak işbirliği ve ortak kazanç tarihi yaratabilecek ve dünyamız ile geleceğimize daha büyük katkıda bulunabilecek.