info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

ÇKP ile Afrikalı Siyasi Partiler İş Birliğini Ele Aldı


18.07.2018  cri türk

Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve 40 Afrika ülkesinden siyasi parti ve kuruluşların temsilcileri, Tanzanya'nın ticari başkenti Darüsselam'da düzenlenen üst düzey toplantıda bir araya geldi.

ÇKP-Dünya Siyasi Partiler Diyaloğu Üst Düzey Toplantısı Afrika Temalı Etkinliği'nin açılışında konuşan ÇKP Merkez Komitesi Dış İlişkiler Departmanı Başkanı Song Tao, Çin ve Afrika'dan siyasi partilerin, Çin-Afrika işbirliğinin destekçileri ve uygulayıcıları olmaları gerektiğini söyledi.

Song, ÇKP'nin Afrikalı siyasi partiler ile birlikte çalışmaya ve Çin ve Afrika için ortak kader topluluğunun inşasını ilerletmeye hazır olduğunu ifade etti.

Konuşmasında, insan merkezli kalkınmaya bağlı kalınmasının önemine vurgu yapan Song, ÇKP'nin halka hizmet etmeyi temel amacı olarak gördüğünü, reform ve dışa açılmayı kapsamlı şekilde derinleştirmede son derece kararlı olduğunu dile getirdi.

Tanzanya Devlet Başkanı ve Devrimci Partisi Genel Başkanı John Magufuli de konuşmasında, ÇKP-Dünya Siyasi Partileri Diyaloğu Üst Düzey Toplantısı'nın Çin dışındaki ilk buluşması için Afrika'nın ve ülkesinin seçilmesinin, ÇKP'nin kıtaya verdiği değerin yanında, Tanzanya ile Çin arasındaki sağlam dostluğu gösterdiğini belirtti.

ÇKP-Dünya Siyasi Partileri Diyaloğu, ilk üst düzey toplantısını geçen yıl Beijing'de düzenlemiş, etkinliğe dünya çapından 300'ün üzerinde siyasi parti ve kuruluş yetkilisi katılmıştı.