info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Li Keqiang ve Merkel den Sürücüsüz Araç Testi


11.07.2018  cri türk

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'le birlikte Çin-Almanya Otonom Araçlar Sergisi'ni ziyaret etti.

İki Başbakan, Çin ve Almanya'nın şirket ve bilimsel araştırma kuruluşları tarafından ortak üretilen üç adet otonom aracı izledi.

İki taraf arasındaki işbirliğinin, sadece otonom araç teknolojisinden ibaret olmadığını, aynı zamanda da ulaşım yönetimine ilişkin verilerin araştırılması ve inovatif eğitim gibi alanları da kapsadığını memnuniyetle öğrenen Li, iki tarafın daha şeffaf bir işbirliğine gitmesini teşvik etti.

Li, kalabalık bir nüfusa sahip Çin'in çeşitli bölgelerindeki kalkınma seviyesi ve ulaşım durumlarının çok farklı olduğuna işaret ederek; Almanya'nın Çin piyasasına göre hareket etmesini ve Çin'e uygun teknolojik araştırmalar yapmasını beklediğini söyledi.

Li Keqiang ve Merkel, Çin ve Almanya işbirliğiyle üretilen bir otonom araç ile test sürüşü de yaptılar.

Li, 40 sene önce Almanya işletmelerinin Çin'le otomotiv sektöründe işbirliği yapmada öncülük yaptığını ve Çin piyasasından da bunun meyvesini topladığını hatırlattı.

Li, yeni tur bilimsel, teknolojik ve endüstriyel devrimlerin başladığı günümüz dünyasında, otonom araçların otomotiv sanayisindeki ilerlemenin son noktası olduğunu göstermesi açısından büyük potansiyele sahip olduğuna işaret etti.

Çin'de dışa açılmanın her geçen gün daha da büyüdüğünü dile getiren Li, Almanya işletmelerini Çin'deki yatırımlarını genişletmeye ve yüksek teknoloji alanındaki işbirliğini güçlendirmeye davet etti.

Li, ayrıca bir gün önce de iki taraf arasında otonom araçlar hakkında bir işbirliği belgesinin imzalandığını, iki taraf arasındaki işbirliğinin rekabetten daha güçlü olduğunu ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancın muhakkak gerçekleştirileceğini ifade etti.