info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin ile Arap Ülkeleri İş Birliğinde Önemli Adım


10.07.2018  cri türk

Çin-Arap Ülkeleri İş birliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı", bu sabah Çin'in başkenti Beijing'de başladı.

Toplantının açılışına Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmet El-Cabir El-Sabah ile 21 Arap ülkesinden bakanlar ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Xi Jinping, Çin-Arap ülkeleri ilişkilerinde üst düzey planlama, işbirliği ve forum inşası gibi konularda Çin'in tutumunu açıkladı.

Konuşmasında Çin ile Arap ülkeleri arasındaki "Kuşak ve Yol" işbirliği çalışmaları için öneriler sunan Xi, Ortadoğu'nun karşılaştığı önemli sorunlara yönelik olarak da tarafların taleplerini karşılayan "Çin Çözüm Planı"nı ileri sürdü.

2004 yılında kurulan Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu, taraflar arasındaki diyalog ve işbirliğini güçlendirerek, barış ile kalkınmayı ilerletmeyi amaçlıyor.

İki yılda bir düzenlenen bakanlar toplantısı ise, Çin'de, Arap Birliği'nin genel merkezinde veya foruma katılan bir Arap ülkesinde düzenleniyor.

8. Bakanlar Toplantısı'nda, Beijing Deklarasyonu ve gelecek iki yıla ait eylem planı gibi birçok önemli sonuç belgesinin onaylanması bekleniyor.

Toplantıda ayrıca, Çin ile Arap ülkelerinin "Kuşak ve Yol" inşasını ortaklaşa ilerletmesi için de yol haritası belirlenecek.