info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

8 İpek Yolu Uluslararası Turizm Festivali başladı


2018-06-28 08:58:16  cri
8. Dunhuang Yolculuğu—İpek Yolu Uluslararası Turizm Festivali, kısa süre önce Gansu eyaletine bağlı Jiayuguan kentinde başladı.

Festival, Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gansu eyalet hükümeti tarafından ortaklaşa düzenleniyor. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Gansu Ofisi Sekreteri Lin Ze, açılış töreninde bir konuşma yaparak, festivalin resmen başladığını ilan etti.

Festivalin teması, "İpek Yolu'nun Güzel Melodisini Yaratalım, Gizemli Gansu'ya Gidelim " olarak belirlendi. Festivale 52 ülkeden ve Çin'in iç kesiminde yer alan 20 eyaletten bin 200 işadamı, basın mensubu, turizmci ve yatırımcı katıldı.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı ÇKP Komitesi üyesi Du Jiang, festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada, öncelikle Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang adına festivalin başarıyla başlamasını kutladı. Du Jiang, konuşmasında, Çin hükümetinin Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkelerle turizm işbirliğine büyük önem verdiğine işaret etti. Turizm yılı gibi bir dizi etkinliğin gerçekleştirildiğine dikkati çeken Du Jiang, turizm işbirliğinin pekiştirilmesi konusunda çok sayıda önemli belge çıkardıklarını, bu alanda gözle görülür başarılar kaydedildiğini söyledi.

İpek Yolu'nun sadece bir kültür yolu ve ticaret yolu olmakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda, dünyanın en dinamik ve en büyük büyüme potansiyeline sahip turizm yolu olduğunu belirten Du Jiang, Çin'de turizmin gelişmesinin güzergahtaki ülkelere sosyal ve ekonomik kalkınma için daha önce görülmemiş fırsatlar getirebileceğini kaydetti. Çin'in Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkelerle işbirliğini genişletmeye, işbirliği içeriklerini zenginleştirmeye, işbirliğinin mekanizma inşasını güçlendirmeye hazır olduğunun altını çizen Du Jiang, bu ülkelerde ortak kalkınma ve refahın sağlanmasına, kültürel değişim ve paylaşımın sağlamlaştırılmasına güç katılabileceğini belirtti. Harcanan ortak çabalar sayesinde, Kuşak ve Yol inşası için halklararası zeminin güçlendirileceğini dile getiren Du Jiang, festival aracılığıyla ülkelerin görüş birliklerini artıracaklarını, kalkınma fırsatlarını paylaşacaklarını, somut işbirliğini güçlendireceklerini, böylece ortak kalkınmayı sürdüreceklerini belirtti.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı ÇKP Komitesi üyesi Du Jiang, ayrıca 2018 Çin-Belarus Turizm Yılı etkinliği kapsamında, Gansu-Grodno (Belarus'un bir eyaleti) turizm diyaloguna katıldı. Du Jiang, diyalogun dışında İpek Yolu Uluslararası Turizmciler Konferansı'na da katılarak burada konuşma yaptı.

Du Jiang, konferansta, İpek Yolu temelli turizm markalarının yaratılması, İpek Yolu Ruhu doğrultusunda somut turizm işbirliğinin pekiştirilmesi, kalkınma konseptinde yenilik yaratılarak kültür-turizm kaynaşmasının hızlandırılması konularında 900 yerli ve yabancı işadamı, uzman ve yetkili ile görüş alışverişinde bulundu.

Edinilen bilgilere göre, festival sırasında İpek Yolu Turizm Ürünleri Sergisi, İpek Yolu Uluslararası Güzel Yemekler Haftası, İpek Yolu Uluslararası Karavan Sergisi ve Turizmcilerin İpek Yolu'nda Program Keşfi gibi bir dizi etkinlik düzenlendi; festivalin küresel etkisi sürekli artırıldı.