info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çinli Gazeteci ve Sosyal Medya Temsilcileri İstanbul da


27.06.2018  cri türk


Yunus Emre Enstitüsü (YEE), "Misafirimiz Olun" projesi kapsamında, 11 kişilik Çinli gazeteci ve sosyal medya temsilcisini İstanbul'da ağırladı.

Türk dilini, kültürünü ve tarihini dünyaya tanıtmak için yurt içinde ve dışında önemli projelere imza atan YEE'nin "Misafirimiz Olun" projesi kapsamında kente gelen Çinli heyet, Beyoğlu'ndaki Pera Müzesi'ni ziyaret etti.

Pera Müzesi'ni gezen Çinli grup, müze ve eserler hakkında bilgi aldı.

Yunus Emre Enstitüsü Türkoloji Müdürü Tayfun Kalkan, YEE'nin Türkiye'nin kültür ve kamu diplomasisini yürüten önemli enstrümanlarından biri olduğunu belirterek, "Biz bu çerçevede Türkiye'yi yurt dışında tanıtmaya gayret ediyoruz." dedi.

Çin'in çok önemli bir turist potansiyeli olduğunu ifade eden Kalkan, "Geçtiğimiz yıl da Kültür ve Turizm Bakanlığımızın girişimleri netice verdi ve Çin'de 'Türkiye Turizm Yılı' olarak ilan edildi. Türkiye bütün kurumlarıyla bununla örtüşen birçok faaliyete imza attı, başta bakanlığımız olmak üzere. Enstitümüz de kendi üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışıyor ve bu kapsamda bir yıl önceden başlayarak Çin'den yaklaşık 3 grup çeşitli medya mensuplarını ve sanatçılarını ülkemizde ağırladık. Bununla ilgili programları düzenleyerek Çin'de ilan edilen Türkiye Turizm Yılı'na katkı vermeyi amaçlıyoruz." diye konuştu.

Tayfun Kalkan, nihai hedeflerinin Türkiye'yi en doğru, düzgün kaynaklardan tanıyabilecekleri YEE'nin Beijing'de yakın bir zamanda açılmasını sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Bu konuda da yoğun çalışmalar içinde Türkiye, hem bakanlıklarımız düzeyinde hem de enstitü olarak çok arzuluyoruz. Orada birkaç üniversiteyle işbirliği anlaşmamız var. Bu anlaşmadan yararlanarak oraya gönderdiğimiz Türkiye'den misafir hocalarımız, hem dilimizi hem kültürümüzü meraklı Çinli gençlere anlatmakla meşgul. Her yıl belli sayıda üniversitelerden Çinli öğrenci Türkiye'ye davet ediyoruz yaz okulumuz kapsamında." dedi.