info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Ticaret Bakanlığı Beyaz Saray ın açıklamasını değerlendirdi


2018-06-19 10:55:53  cri

Çin Ticaret Bakanlığı, Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamaya tepki gösterdi.

Bakanlık tarafından dün konuyla ilgili yapılan açıklamada, ABD'nin 50 milyar dolar değerindeki Çin ürünlerine tarife uygulanacağını açıklamasının ardından, üstüne bir de ek vergi alınacak 200 milyar dolar değerlerindeki Çin ürünleri listesi hazırlayacağı tehdidinde bulunduğu hatırlatıldı.

Bu tür aşırı baskı ve şantaj eylemlerinin taraflar arasında yapılan birçok istişarede varılan mutabakata aykırı düştüğünün vurgulandığı açıklamada, kararın ayrıca uluslararası toplumu da hayal kırıklığına uğrattığına dikkat çekildi.

Açıklamada, ABD'nin akıl dışı bir şekilde hareket ederek, ortaya bir liste koyması durumunda Çin'in kapsamlı önlemler almak zorunda kalacağının ve güçlü bir şekilde karşılık vereceğinin altı çizildi.

ABD'nin ticari savaş başlatmasının piyasa kurallarına aykırı düşmenin yanı sıra, dünyanın gelişim akımına da uymadığına dikkat çekilen açıklamada, ABD'nin bu adımının hem iki ülke halklarının ve işletmelerinin kazanımlarına, hem de dünya halkının çıkarlarına zarar verdiği belirtildi.

Açıklamada, Çin'in bu duruma karşı önlem almasının, ülke ile halklarının çıkarlarını korumanın yanı sıra, serbest ticaret sistemini ve insanlığın ortak çıkarlarını korumayı amaçladığına işaret edildi.

Açıklamada son olarak, uluslararası arenada ne gibi değişiklikler meydana gelirse gelsin; Çin'in belirlenen tempoyla reform ve dışa açılmayı sürdüreceğine, ekonomisinin kaliteli gelişimini kararlılıkla ilerleteceğine ve modern ekonomik sistem inşasını hızlandıracağına vurgu yapıldı.