info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Brezilya Çinli turistlere gezi kolaylığını artıracağız


2018-06-14 15:25:30  cri
Brezilya Turizm Bakan Yardımcısı Jose Antonio Parente, Çin'in turizm piyasasına büyük önem verdiklerine işaret ederek, önümüzdeki günlerde Çinli turistlere vize dahil bir dizi gezi kolaylığı sağlayacaklarını açıkladı.

5. Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı 31 Mayıs'ta Beijing'de yapıldı. Brezilya fuara onur konuğu ülke olarak katıldı. Brezilya Turizm Bakan Yardımcısı Jose Antonio Parente fuar sırasında yaptığı konuşmada, Çinli turistlere kaliteli hizmet sağlamak için çabaları yoğunlaştıracaklarını açıkladı. Parente, bu konuda şunları kaydetti:

"Brezilya Turizm Bakanlığı, Çinli turistlere kaliteli hizmet sağlamak için son yıllarda bir dizi tedbir aldı. Çin ve Brezilya arasında 2017 yılında imzalanan sözleşme doğrultusunda, Çinlilere verilen çok girişli vizenin geçerlilik süresi 3 aydan 5 yıla yükseltildi. Turistler her girişlerinde Brezilya'da en fazla 90 gün kalabiliyor. Öte yandan, Dışişleri Bakanlığımızın desteği altında, Çinli turistlere elektronik vize verilmeye de başlandı. Çin'deki vize merkez sayımız da 3'ten 12'ye yükseltildi. "

Brezilya hükümeti, Çinli turistlere vize kolaylığını artırmanın yanı sıra, Çin'deki tanıtımlarını da yoğunlaştırdı. 5. Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı'na onur konuğu olarak katılan Brezilya, fuardan etkin şekilde faydalanarak, Çin vatandaşlarına Brezilya'daki zengin turizm kaynaklarını tanıttı.

Edinilen bilgilere göre, 2017 yılında Brezilya'da ağırlanan Çinli turistlerin yüzde 23'ü tatil ve gezi amacıyla Brezilya'ya gitti, geri kalanlar ise iş amacıyla ülkeyi ziyaret etti. Parente, bu nedenle Çin'in turizm piyasasının Brezilya için büyük potansiyele sahip olduğunu, turizm işbirliğini pekiştirmenin iki ülkeye de kazanç getireceğini söyleyerek şöyle devam etti:

"Son yıllarda Çin'deki tanıtımlarımızın yoğunluğunu artırmaya çalıştık. Örneğin, Beijing'de yapılan 5. Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı ve kasımda Shanghai'da yapılacak Çin Uluslararası İthalat Fuarı bizim için önemli fırsatlar. Bu fırsatlardan yararlanarak tanıtım konusunda daha aktif politikalar uygulayacağız, Çinli turizm acenteleriyle işbirliğini yoğunlaştıracağız ve Çinli turistlere uygun çok sayıda program sunacağız. Bu olumlu etkileşim sayesinde, çok sayıda Brezilya vatandaşı da Çin'i daha yakından tanıyacak, binlerce yıllık köklü tarihe sahip bu ülkedeki doğal ve kültürel mirasları sevecek, Çin'in güzel yemeklerini tadacaklar. Bana kalırsa, bu çok kazançlı bir uygulama olacaktır."

Turizm haricinde Çin ve Brezilya'nın hizmet alanındaki işbirliği de olumlu seyir halinde. 2017 yılında Brezilya'nın Çin'e ihraç ettiği hizmet hacmi 230 milyon ABD Doları'na ulaştı. Aynı dönemde Çin'den ithal edilen hizmet hacmi ise 700 milyon doları buldu. Elbette ki hizmet sektöründeki işbirliği turizm işbirliğinin gelişmesine de güç katacaktır.