info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Jinping Güçlü bir deniz ülkesi olmalıyız


13.06.2018 cri türk

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, güçlü bir deniz ülkesi olmanın uzun vadeli bir hedef olduğunu belirterek, deniz ekonomisi ve deniz teknolojisi geliştirmenin kalkınma için çok önemli olduğunu söyledi.

Xi Jinping, deniz ekonomisinin büyük potansiyele sahip olduğuna işaret ederek ülkenin öz gücüne dayanarak kritik teknolojilerde atılım gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Xi, dün Qingdao Deniz Bilim ve Araştırma Laboratuvarı'nı ziyaret etti.

İleri bilimsel araştırma, ileri donanım geliştirilmesi ve askeri ve sivil ürünlerin bir arada kullanılması çalışmalarını inceleyen Xi Jinping, deniz ekonomisi ve deniz teknolojisinin önümüzdeki dönemde ağırlıklı bir çalışma alanı olacağını ve yerküreden denize henüz keşfedilmesi gereken çok şey olduğunu kaydetti.

Çin Mühendislik Akademisi'nden profesör Guan Huashi deniz ilaç araştırması hakkında bilgi vererek "Benim rüyam Çin'in 'mavi ilaç havuzu" yapmaktır" dedi. Xi Jinping bu sözü duyunca "Bu hepimizin ortak rüyasıdır" ifadesini kullandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Shanghai İşbirliği Örgütü 18. Liderler Zirvesi'ne katıldıktan sonra zirveye ev sahipliği yapan Qingdao şehri ve şehrin bağlı olduğu Shandong eyaletinde incelemelerde bulundu.