info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Hayalimdeki Çin adlı resim sergisi için Ankara da ödül töreni


2018-07-05 10:29:40  cri

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı (UBİKAV) Fonu tarafından ortaklaşa düzenlenen 2018 "Hayalimdeki Çin" adlı resim sergisinin ödül töreni düzenlendi.

Türkiye'den lise öğrencilerinin katıldığı serginin ödül töreni Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nde gerçekleşti.

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve Türkiye Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu, törene katılarak birer konuşma yaptı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yetkililerin yanı sıra basın, eğitim ve kültür çevresinden davetliler de törende hazır bulundu.

Büyükelçi Yu Hongyang, törende yaptığı konuşmada, resim sergisinde yer alan eserlerin, iki ülke ve iki halk arasındaki samimiyeti yansıttığına dikkat çekti.

Yu öğrenci, öğretmen ve öğrencilerin ailelerinden oluşan 2018 Türk-Çin Dostluk Umut Yıldızları heyetinin, kısa süre sonra Çin'i ziyaret edeceği müjdesini de verdi. Büyükelçi Yu, Türk öğrenci ve öğretmenlerin, uzun bir geçmişe ve çok renkli bir medeniyete sahip olan Çin'in, dışa açık ve modern yüzünü de yerinde göreceklerini belirtti. Yu, öğrencilerin ziyaretten döndükten sonra da çizecekleri resimlerle Çin'i anlatmalarını ve ikili ilişkilere katkı sağlamalarını istedi.

25 kişilik heyet Çin gezisinin ardından bu kez "Benim Gözümde Çin" adlı etkinlik kapsamında resimler çizecek.