info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin de çiftlik ve tarlalar internetle dönüşüyor


2018-07-03 09:44:44  cri

Çin'de tarım endüstrisi, internet ve diğer dijital teknolojilerin yaygın kullanımıyla yeniden şekilleniyor.

Çin Tarım ve Köy İşleri Bakan Yardımcısı Qu Dongyu, yürütmekte oldukları "İnternet+Tarım" projesiyle ilgili dün basın mensuplarına bilgi verdi.

Çin'de nüfusun yaklaşık yarısı çiftçi, gelirleri de kent sakinlerinin epey altında, tarım çalışmalarında internet kullanımının kırsal kesimlerde geliri artırması bekleniyor. Bu nedenle bakanlık, enformasyon teknolojilerinin (IT) çiftlik ve tarlalarda kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Peki, internet teknolojisi Çinli çiftçilere neler getirebilir?

Mobil erişim sağlanacak

Basın toplantısında gazetecilere bilgi veren Bakan Yardımcısı Qu Dongyu, "Siz buradaki gençler, pek çoğunuz muhtemelen büyük şehirlerde büyüdünüz, çiftçilerin akıllı telefon kullanmalarının nasıl bir şey olduğunu bilemeyebilirsiniz" diyerek, bazı veriler açıkladı.

Buna göre, Çin'de kırsal kesimde yaşayan vatandaşların sadece yüzde 34'ü internet erişimine sahip. Bu oran kentlerde nüfusun yüzde 69'unu kapsıyor. Dolayısıyla öncelikli görev, çiftçilere mobil erişim imkânı sağlamak.

Bakan Yardımcısı Qu, "Akıllı telefon, çiftçiler için 'bağlantı'dan ziyade 'üretim' anlamına gelecek" diyor.

Çiftçiler daha iyi ürün temin etmek için internetten ipuçları temin edebilecek ve ürünlerini uzak pazarlara satma imkânı olacak. Bu alanda e-ticaret şirketleriyle işbirliği yapılacak. Bakan Yardımcısı Qu, çiftçilerin 'online business' yapmalarını istediklerini kaydediyor.

Dijital çiftlikler

Uydu ve 'nesnelerin interneti" (IoT) gibi modern IT araçları, mahsulün üretimini de yeniden şekillendiriyor.

Bu alanda Çin'in kendi geliştirdiği GPS sistemi olan Beidou navigasyon uydusunun, tarımda modernleşmeye büyük katkı sağlaması bekleniyor. Çin'in geçen ay hizmete soktuğu Gaofen-6 adlı uydu da, ekilebilir arazilerin taranması görevini yürütüyor.

Nanoçip ve blok zinciri gibi teknolojiler sayesinde tarımsal ürünlerin yaşam döngüsü izleniyor.

2017 yılında Çin'de kırsal kesimlerde gerçekleştirilen online perakende satış miktarı 1,25 trilyon yuana ulaştı, 28 milyon kişiye istihdam olanağı sağlandı.