info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Shanghai Ruhu kavramı büyük ilgi çekti


2018-06-12 15:54:28  cri

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önceki gün Shanghai İşbirliği Örgütü 18. Liderler Zirvesi'nde ortaya koyduğu "SİÖ ortak kader topluluğu" kavramı büyük ilgi çekti.

Örgüte üye ülkelerin basın kuruluşları Xi'nin konuşmasına büyük ilgi gösterirken, gözlemci ve analistler "Shanghai Ruhu" konseptinin taşıdığı canlılık ve işbirliği dinamizmini takdirle değerlendirdi.

Rusya'da yayın yapan NTV televizyonu, zirvede önemli neticeler elde edildiğini kaydederek, üye ülkeler arasında yüksek seviyeli eşgüdüm ve dayanışma sağlandığını, bölgesel refah, gelişme ve kaynaşma için yol haritası saptandığını bildirdi.

Tacikistan'da yayın yapan Avesto Haber Ajansı'nın haberine göre, terörizm, aşırıcılık ve bölücülükten oluşan "üç kötü güce" darbe indirmeyi amaçlayan SİÖ, bölgesel güvenlik ve istikrarın korunması için çaba gösteriyor. Ajansın yorumuna göre, zirve dünyada barış, eşitlik ve işbirliği arayan güçleri dayanışma içinde bir araya getirerek daha fazla ülkenin dikkatini çekecek.

Afganistan'da çalışan analist Evandro Carvalho, Cumhurbaşkanı Xi'nin söylediği gibi, SİÖ ülkelerinin üç kötü güçle mücadeleyi öngören 2019-2021 işbirliği planını etkin şekilde uygulamaları gerektiğini vurguladı. Carvalho, bu önlemler sayesinde bölge ülkelerinin güvenlik risklerini bertaraf edebileceğinin altını çizdi.

Üye ülkelerinin basın kuruluşları ve yurt dışından gelen uzmanlar, zirvede edinilen başarıları takdirle değerlendirdi. SİÖ'nin somut işbirliğini derinleştirmesi, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı bir platform haline gelmesi, uluslararası toplumun fikir birliği olarak değerlendiriliyor.

Hindistan'da yayın yapan The Hindu gazetesinde, "işbirliği ve ortak kazanç" kavramının, Xi'nin konuşmasında sıkça geçtiğine dikkat çekildi. Gazete şu ifadelere yer verdi: "Cumhurbaşkanı Xi'nin SİÖ'yü daha fazla işbirliği ve istişare ruhu taşıyan çok taraflı işbirliği platformu olarak görmesi, bölgede barış ve gelişme adına yeni bir model yaratarak büyük kaktılar sunuyor."

Pakistanlı siyaset ve strateji analisti Sultan Hali, "Cumhurbaşkanı Xi'nin konuşmasında gelişme sonuçlarının tüm ülkelerle paylaşılması gerektiği, böylece dünya ülkelerinin aynı platformda bir araya gelebileceğine değinildi. Shanghai Ruhu örgütün ardındaki itici güçtür. Bu bağlamda farklı siyasi ve ekonomik sistemlerden gelen üye ülkeler, karşılıklı güven ve saygı temelinde aynı hedefe yürüyebilirler" diye konuştu.