info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Aksu nun Orta Asya Ülkeleriyle Ticareti Gelişiyor


08.06.2018 cri türk

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Aksu bölgesi, kadim İpek Yolu güzergâhında yer alan önemli bir merkezdi.

Son yıllarda Kuşak ve Yol inşası ile Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) çerçevesindeki ekonomik işbirliğinin yoğunlaştırılmasıyla birlikte Aksu'nun Orta Asya ülkeleriyle ticareti de verimli seyir halinde.

Aksu'da yetiştirilen elma, armut, ceviz ve üzüm gibi bölgeye özgü tarımsal ürünler, Kazakistan ve Kırgızistan gibi ülkelere ihraç edilmekte; Çin'in iç kesiminde üretilen sanayi malları da Aksu üzerinden Orta Asya'ya satılmakta.

Aksu Ada İthalat ve İhracat Şirketi, yöresel tarımsal ürünleri ihraç etmekle meşgul olan bir şirket. Şirketin yönetim kurulu başkanı Muranmu Yusan, basına verdiği demeçte, şirketin Orta Asya ülkeleri, Pakistan ve Rusya gibi ülkeler ile geçen sene yaptığı ticaretin 2016 yılına göre yüzde 50 arttığına işaret ederek, yıllık satılan meyve hacminin 20 bin tonu bulduğunu bildirdi.

Kaliteli tarımsal ürünlerinin yanı sıra, Çin'in iç kesiminde üretilen sanayi ürünleri de Aksu üzerinden Orta Asya ülkelerine ihraç edilmekte. Bu konuda faaliyet gösteren Aksu Yutong Şirketi Genel Yöneticisi Wang Qianwen, basına verdiği mülakatta, Çin'in iç kesiminde üretilen sanayi mallarının gerek Kaşgar'daki sınır kapılarından, gerekse Urumçi'de Çin-Avrupa Kargo Tren Seferleri Dağıtım Merkezi'nden Orta Asya ülkelerine ulaştırıldığına işaret etti. Wang, şirketin yıllık ticaret hacminin onlarca milyon ABD Doları'na ulaştığını, bu sayının da hızla yükseldiğini kaydetti.