info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Yazın üçüncü sezonu Mang Zhong (芒种)


2018-05-28 15:38:34  cri

Çin'de yılın 24 sezonundan dokuzuncusu olan Mang Zhong, 6 Haziran günü başlayacak.

Yazın üçüncü sezonu olan Mang Zhong, yaz mevsiminin ikinci ayının başlangıcı demektir. Mang, kılçık; Zhong, darı ekme zamanı anlamında. Mang Zhong sezonunun adı, "kılçıklı buğdayın en kısa sürede toplanması ve çeltiğin ekilmesine" işaret ediyor. Yani Mang Zhong, çiftçilerin tarım işleriyle meşgul olmaya başladığı bir dönemdir.

Mang Zhong'da hava sıcaklığı belirgin şekilde yükselir

Mang Zhong sezonunda genel olarak yağmur yağışı bol olur, hava sıcaklığı belirgin şekilde yükselir. Kasırga, dolu, şiddetli rüzgar, yağış ve kuraklık belli bölgelerde sıkça kendini gösterir.

Mang Zhong sezonunda nehir kıyısındaki bölgelerde bol yağmur yağışı olur. Güneydoğu muson yağmur şeridi istikrarlıdır, güney kesimde yılın en bol yağışı görülür. Aynı dönemde Yangtze Nehri'nin orta ve aşağı kesimleri yağmur dönemine girer. Bu dönemde yağmurlu günlerin sayısı fazla, yağış miktarı büyük olur, bazen hava sıcaklığı düşük seviyedir. Güneybatı kesimin batısında yer alan yaylalarda ise dolu yağışına sıkça rastlanır. Ancak, Qinghai Yaylası ve Heilongjiang eyaletinin kuzey kesimi henüz yaz mevsiminde değildir.

Genel olarak Mang Zhong sezonunda insanlar yazın kavurucu sıcaklığını hissedebilir. Örneğin, normalde yaza henüz girmemiş olan Nenjiang bölgesinde 1971 ile 2000 yılları arasındaki en sıcak gün Mang Zhong sezonunda oldu, o günün hava sıcaklığı 37.1 dereceydi! Ancak güney veya kuzey kesimi olsun Çin genelinde 35 derece hava sıcaklığı görme olasılığı bulunmasına rağmen devamlı sıcaklıklar olmaz.

Mang Zhong'da bulaşıcı hastalıklara dikkat edilmeli

Mang Zhong sezonunda Yangtze Nehri'nin orta ve aşağı kesimleri yağmur sezonuna girer, hava devamlı kapalı olur, yağış miktarı artar, hava sıcaklığı yükselir, hava çok rutubetli ve sıcaktır, ev eşyası kolayca küflenir, sivrisinek ve böcekler büyür, bulaşıcı hastalıklar meydana gelebilir. Mang Zhong sezonunun hava durumuna göre beslenmeye özen gösterilmesi tavsiye edilir.

Öncelikle herkes huzurlu bir ruhsal durumu koruyarak vücudunda Qi sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlamalıdır.

Mang Zhong sezonunda gündüz uzun ve gece kısa olduğu için, insan erken kalkmalı, yine uygun miktarda güneş banyosu almalı ancak dolaysız güneş ışınlarından korunmalı, öğleyin şekerleme yapmalı, süresi ise 30 dakika ile 1 saat arasında olmalı. Öğle uykusu yorgunluğun giderilmesine iyi gelir. Sıcak havada insan kolayca terler, giysilerini de sıkça değiştirmelidir, vücudu ıslak olduğunda sivilce çıkar.

Mang Zhong sezonunda yemek hafif olmalı. Sebze ve fasulyeler insanlara gerekli şeker, protein, yağ, mineral maddeler ve yeterince vitamin sağlayabilir. Bu nedenle Mang Zhong sezonunda sebze, fasulye, meyve tavsiye edilir. Meyveler arasında ananas, karpuz, Lizhi, mango yer alabilir.