info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Trump-Kim Zirvesi nden umutlu


2018-05-23 18:43:32  cri
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ve ABD arasındaki zirvenin pürüzsüz şekilde düzenlenerek görüşmeden verimli sonuçlar elde edilmesini arzuladıklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore-ABD Zirvesi'nin ertelenebileceğine işaret etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin hükümetinin bu konudaki tutumu hakkında bilgi verdi.

Lu Kang, yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun siyasi yollarla çözülmesi konusunda daha önce görülmemiş fırsatlarla karşı karşıya bulunulduğuna dikkati çekti. İlgili tarafların, özellikle Kuzey Kore ve ABD'nin, bu tarihi fırsatlardan faydalanarak aynı yönde adım atmaları ve endişeleri dengeli şekilde çözmeleri gerektiğini söyleyen Lu Kang, Çin hükümetinin, Kuzey Kore-ABD Zirvesi'nin pürüzsüz şekilde düzenlenmesini ve bundan verimli sonuçlar elde edilmesini arzuladığını belirtti.

Lu Kang, Çin'in, Kuzey Kore ve ABD'nin doğrudan diyalog yoluyla karşılıklı güveni pekiştirmelerini sürekli teşvik ettiğini ve Kore Yarımadası'nda nükleer silahsızlanma sürecinin hızlandırılmasına önemli katkı sağladığını kaydetti.