info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin otomotiv ithalatında gümrük vergilerini düşürüyor


2018-05-22 17:05:16  cri

Çin Maliye Bakanlığı'ndan (MOF) bugün yapılan açıklamada, Çin'in, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere binek araçları ve yedek parçalarının ithalatında gümrük vergilerini büyük oranda düşüreceği bildirildi.

Binek araçları ithalatında 135 ürüne yönelik yüzde 25, dört ürüne yönelik yüzde 20 oranlarındaki gümrük vergileri yüzde 15'e indirilecek.

Oto yedek parçalarında ise 79 ürüne yönelik yüzde 8, 10, 15, 20 ve 25 oranlarındaki gümrük vergilerinin de tamamı yüzde 6'ya düşürülecek.

MOF'tan yapılan açıklamada, Çin'in çok taraflı ticaret sistemini korumayı amaçladığı ve otomotiv ithalatında vergilerin düşürülmesinin reform ve dışa açılmanın genişletilmesi yolunda büyük bir adım olduğu vurgulandı.

Söz konusu düzenlemenin ardından binek araçlarında ortalama vergi yüzde 13,8, oto yedek parçalarında ise yüzde 6 olacak. Bakanlık, düzeltilen oranların "ülkenin otomotiv endüstrisinin somut durumuyla uyumlu" olduğunun altını çizdi.

Binek araçlarının ithalatında gümrük vergilerinin düşürülmesinin arz-yanlı yapısal reformların ilerletilmesine yardım edeceği belirtilen açıklamada, Çin'in otomotiv sanayiinin seviyesinin yükseltilmesi ve dönüşümünün yanı sıra otomotiv ürünlerinin kalite ve etkililiğinin geliştirilmesine de katkı sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, ayrıca, vergi indiriminin yerel otomotiv piyasasında tedarik zincirini zenginleştireceği ve halka daha çeşitli ve makul ürün seçenekleri sunulacağı ifade edildi.