info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çinin sınai üretiminde beklentilerin üzerinde artış


2018-05-14 09:36:46  cri

Çin'in kuzeyinde yaygın olan operalardan Ping Operası (评剧) Çin'in 5 büyük operası arasında yer alıyor.

Bir dönem Çin'in ikinci büyük operası olarak anılan Ping Operası, Qing İmparatorluğu'nun (1636-1911) son döneminde Hebei eyaletinin Luan ilçesine özgü Lotus Operası temelinde gelişti. Ping Operası, Çin'in kuzey ve kuzeydoğu bölgelerinde halen çok yaygın bir opera türü.

Ping Operası'nın geçmişi

Lotus Operası temelinde gelişen Ping Operası, önce bugünün başkenti Beijing'i kuşatan Hebei eyaletinin kırsal kesimlerinde yaygınlaştı, ardından 1920'li yıllarda Çin'in kuzeydoğu bölgesine girdi, başlangıç yıllarında bir grup kadın oyuncu ortaya çıktı.

1930'lu yıllardan sonra Ping Operası, Pekin Operası ve Hebei Bangzi gibi operaların etkisi altında olgunlaşma aşamasına girdi, Bai Yushuang'ın aralarında bulunduğu ünlü sanatçıların temsil ettiği okullar oluştu.

Ping Operası, 20 Mayıs 2006'da Çin Devlet Konseyi tarafından ulusal düzeyde maddi olmayan kültür mirasları listesine alındı.

Ping Operası adının kaynağı

Ping Operası halk arasında Bengbeng Operası ve başka adlarla da biliniyordu, ama sonunda şimdiki adıyla ünlendi.

Ping Operası adıyla ilgili birçok söylenti var. Birinci söylentiye göre, Ping Operası adını eski kadın oyuncu Li Jinshun verdi. Bu adı ünlü devrimci Li Dazhao'nun koyduğu da rivayetler ediliyor.

Başlangıçta Ping Operası'nın etkisi küçük bir opera türü olarak kentlerde sahnelendiği dönemde Pekin Operası da aynı adı, yani Ping Operası (平剧) adını taşıyormuş. İki opera çalışanları birbirlerini kıskanıyor, hatta münakaşalar çıkıyormuş. İki taraf arasında arabuluculuk yapan ünlü devrimci gazeteci Li Dazhao (1889-1927), kentlere yeni gelen Ping Operası'nın Çince adının, söylenişi, aynı ancak yazılışı farklı bir şekilde değiştirilmesi fikrini ortaya koymuş. Li, devlet operası olduğu için, Pekin Operası'nın başkent Beiping'i temsil eden Ping Operası (平剧), kentlere gelen Ping Operası'nın halk operası olarak yorumlandğı için Ping Operası (评剧) adını taşımasını önermiş.

Ping Operası adıyla ilgili daha başka söylentiler de var. Ancak Ping Operası ilk kez 1936 yılında ünlü oyuncu Bai Yushuang'ın Shanghai'da bir film çektiği sırada basın tarafından duyuruldu.

Ping Operası'nın sanatsal özellikleri

Ping Operası'nın en büyük sanatsal özelliği, karakterlerin şarkı söylemesi. Opera metni çok basit ve kolayca anlaşılır, oyuncuların performansı gerçek yaşamı yansıtır.

Lirik ve özgür olan Ping Operası, halkın yaşamını iyi yansıttığı için, kentlerde de kırsal kesimlerde de geniş bir hayran kitlesine sahip.

Ping Operası'nın adagio gibi birçok tarzı var. Operanın gelişme tarihinde erkek karakterlerin şarkı söyleme tarzındaki yetersizlik giderilmiştir, Pekin Operası gibi operaların performans tarzının benimsenmesi, hatta Pekin Operası yoluna girilmesine rağmen, lirik yapısı ve özgünlüğü korunmuştur.

Ping Operası'nda da Pekin Operası'ndaki gibi, orta yaş erkek karakteri temsil eden Lao Sheng ve genç erkek karakteri temsil eden Xiao Sheng diye ikiye ayrılan Sheng karakterleri; Qing Yi (ciddi ve dürüst kadın), Hua Dan (genç kız ya da toplumun alt tabakalarında yaşayan kız karakter) ve Lao Dan (yaşlı kadın) dahil Dan karakterleri, Hualian ve Xiao Hualian adlı kişilik, tabiat özellikleri birbirlerinden farklı olan erkek karakterleri temsil eden Jing karakterleri, toplumun alt tabakasındaki güldürücü kişilikleri kapsayan Chou karakterleri olmak üzere 4 temel karakter kategorisi vardır.

Ping Operası, Banhu adlı çalgının yanı sıra, Pekin Operası'nda kullanılan çalgılarla icra edilir. Örneğin lento tarzındaki müzik, acı ve hüzün gibi duyguları ifade eder.

Ping Operası'nın gelişmesi için en büyük katkı yapanlar arasında Bai Yushuang ve Xin Fengxia gibi isimler yer alıyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nden önce 1930'lu yıllarda Bai Yushuang, alto sesle opera söyleme tekniğini geliştirip 'Bai okulunu' oluşturdu. Çin Halk Cumhuriyeti'nden sonra sanatçı Xin Fengxia, yeni şarkı söyle tarzları yarattı, onun sanatı da 'Xin okulu' olarak adlandırıldı. Xi Fengxia, bir dizi yeni tarz kadın karakteri canlandırdı.

Ping Operası'nın temsili eserleri arasında Liu Qiao'er, Liang Shanbo ve Zhu Yingtai, Hua Wei Mei (Çöpçatan Çiçektir) en meşhur olanlardır.