info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin ile Japonya arasında ticari işbirliği anlaşması


  2018-05-10 11:18:40  cri

Çin ve Japonya arasında dün, ekonomik ve ticari işbirliği anlaşmaları imzalandı.

İki taraf, hizmet ticareti işbirliği mekanizmasının kurulması ve hizmet alanındaki karşılıklı yarar ile işbirliğinin ilerletilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

"Hizmet Ticareti İşbirliğinin Güçlendirilmesiyle ilgili Muhtıra", Çin Başbakanı Li Keqiang ve Japon mevkidaşı Şinzo Abe'nin tanıklığında, Çin Ticaret Bakanı Zhong Shan ve Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko tarafından imzalandı.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ticaret Bakanlığı ve Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı arasında da "Üçüncü Taraf Piyasa İşbirliği Muhtırası" imzalandı.

Çin-Japonya işbirliğinde istikrarlı gelişme eğilimi görülmesiyle, ikili ticaret hacmi 2017'de tekrar 300 milyar dolara ulaştı.

Japonya'nın Çin'e yatırımları hızla yükselirken; Çin'den de Japonya'ya özellikle sınır ötesi e-ticaret, mobil ödeme, paylaşım ekonomisi gibi yeni ekonomik modellere yönelik yatırımlar artıyor.

Öte yandan, Çin'in ana kesiminden Japonya'ya seyahat sayısı da geçtiğimiz yıl 2016'ya göre yüzde 15 artarak, 7 milyon 300 bine ulaştı.