info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Marx ın öğretisi yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor


04.05.2018 cri türk

200 yıldır insanlığın geçirdiği kapsamlı ve muazzam değişimlere rağmen, Karl Marx ismi dünya genelinde saygı görmekte ve onun öğretisi hakikatin ışığıyla parlamaktadır."

Bu sözler, Karl Marx'ın doğumunun 200. yıldönümü münasebetiyle Beijing'de Büyük Halk Sarayı'nda düzenlenen törende konuşan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e ait.

Xi Jinping konuşmasında Marx'ı "devrimin hocası, Marksizm'in ana kurucusu, Marksist partilerin yaratıcısı ve modern zamanların en büyük düşünürü" olarak tanımladı.

Xi şunları söyledi:

"Bugün Marx'ın doğumunun 200. yıldönümünde ona olan sonsuz saygımızı göstermek için burada toplandık, onun tarihî başarılarını ve parlak düşüncelerini hürmetle hatırlıyoruz. Marx, zorluklar karşısında yılmadan yaşamı boyunca kendisini insanlığın kurtuluşuna adadı, eski dünyayı yıkıp yeni bir dünya inşa etmek için aralıksız savaştı. Marx sadece dünyanın ağırlığını yüklenen muhteşem bir figür değil, yaşama sevinci olan sade bir insandı."

Marx'ın bizlere bıraktığı en değerli miras onun ismiyle anılan Marksist bilimsel teoridir diyen Xi Jinping, bu teorinin, parlak bir güneş gibi, insanlığın kendi kurtuluşunu arama yolunu aydınlatmaya devam ettiğini kaydetti.