info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Dünya çapında Çin e özgü üniversiteler kurmalıyız


  2018-05-03 11:00:47  cri

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping, Peking Üniversitesi'nin kuruluşunun 120. yıl dönümü dolayısıyla dün üniversiteye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Xi'nin ziyareti, 4 Mayıs Gençlik Bayramı'nın hemen öncesine denk gelmesi nedeniyle de özel anlam taşıyor.

Xi, ÇKP Merkezi Komitesi adına üniversitedeki tüm hoca ve öğrencilere, üniversitenin yurt içi ve dışındaki mezunlarına, ülke genelinde tüm etnik gruplardan gençlere iyi bir bayram dileğinde bulundu.

Ulusun ve üniversitelerin gelişmesi birbirini tamamlamaktadır diyen Xi, Çin'e özgü, dünya çapında üniversiteler oluşturulması için daha fazla çaba harcanmasını istedi.

Bilim ve mühendislik alanında üniversitenin en son araştırma çalışmaları hakkında bilgi alan Xi Jinping, "İnovasyon, kalkınmanın en güçlü motoru ve bir ülkenin ulusal direncinin en temel elementidir" ifadesini kullandı. Üniversitelerin, inovasyon sisteminin en temel parçası olduğuna dikkati çeken Xi, disiplinler arasında entegrasyon artırılarak dünya çapında bilim insanları yetiştirmeleri gerektiğini söyledi.

Peking Üniversitesi, Çin'de Marksizm'in beşiği olarak biliniyor. Marksizm öğretisi Çin'e buradan yayıldı. Xi, üniversiteye bağlı Marksizm okulunun net ve sağlam bir politik oryantasyon izleyerek, Marksizm'i rehber ideoloji olarak pekiştirmesini ve kampüslerde, sınıflarda ve öğrenciler arasında bu öğretinin yaygınlaştırılmasını istedi.

Xi, incelemeleri sırasında yaptığı konuşmada Çin'e özgü dünya çapında üniversiteler yaratılması için yapılması gereken üç temel görevi, doğru politik istikamet izlenmesi, yetenekli eğitim kadrosu oluşturulması, yüksek seviyeli uzman personel yetiştirilmesi olarak sıraladı.

Xi ayrıca, ülkesine ve halkına sadık, tarihini bilen, ulusal gururu ve kültürel öz güveni yüksek, ideallerini ülkesinin geleceğine bağlayan genç bireyler yetiştiğini görmek arzusunda olduklarını ifade etti.