info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin in İş Makinesi Devi Türkiye ye Açılıyor


01.05.2018  cri türk

Çin'in en büyük iş makinesi üreticisi XCMG'nin Türkiye şubesi ve yedek parçalar merkezi kısa süre önce Ankara'da hizmete başladı.

Şirketin Ankara'da faaliyete geçmesi, Çinli işletmelerinin Türkiye'nin iş makineleri imalat piyasasına açılmasında yeni ilerleme olarak nitelendiriliyor.

XCMG (Xuzhou Construction Machinery Group) Türkiye'nin açılış törenine Çin'in Ankara'daki Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen'in gibi isimlerin de aralarında bulunduğu iki ülkenin siyaset ve ticaret çevrelerinden çok sayıda temsilci katıldı.

XCMG'nin CEO'su Lu Chuan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, şirketin ürünlerini 180 ülke veya bölgeye ihraç ettiğini belirterek, uluslararasılaşma yolundaki adımları hızlandıracaklarını, böylece Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkelerde altyapı tesisleri inşasına daha büyük katkı sağlayacaklarını söyledi.

Edinilen bilgilere göre, XCMG'nin, 2000 yılından bu yana Türkiye'ye gerçekleştirdiği ihracat hacmi 100 milyon ABD Doları'na ulaştı. XCMG'nin ürettiği binden fazla iş makinesi de şu anda Türkiye'de kullanılmakta.