info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Hainan da 59 ülkeye vize muafiyeti


2018-04-26 09:14:29  cri
Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, Hainan eyaletinde dışa açılma ve reformun kapsamlı olarak derinleştirilmesine destek sağlamak amacıyla 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren 59 ülkenin vatandaşlarına vizesiz giriş uygulayacaklarını açıkladı.

Bakanlık, 18 Nisan'da Beijing'de düzenlenen basın toplantısında söz konusu uygulama hakkında bilgi verdi.

Hainan Kamu Güvenliği Müdürlüğü Siyasi Bürosu Başkanı Jiang Wei, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi 59 ülkenin umumi pasaportlu vatandaşlarının, Hainan'da 30 günlük vize muafiyetinden yararlanabileceklerini bildirdi.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'na bağlı Göç İdaresi Başkan Yardımcısı Qu Yunhai, yeni uygulamanın eskisinden farklı olarak üç özellik taşıdığını belirtti. Qu Yunhai'nin verdiği bilgilere göre, yeni uygulamayla Hainan'a vizesiz girebilen ülke sayısı 26'dan 59'a yükseltildi, böylece daha çok yabancı vatandaşın Hainan'a seyahatleri teşvik edilerek, dışa açılma için elverişli bir ortam oluşturuldu. Hainan'ın turizm piyasasının canlanmasına güç katmak amacıyla eyalette vizesiz kalma süresi de 15 veya 21 günden 30 güne çıkartıldı. Buna paralel olarak vize muafiyetinden faydalanabilen kişi sayısına yönelik kısıtlamalar da gevşetildi. Daha önce sadece grup halinde seyahat edenlerin faydalandıkları vizesiz giriş uygulaması, şu anda bireysel olarak seyahat edenler için de geçerli durumda.

"Vize muafiyeti, dışa açılmaya önemli bir destek"

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, Bo'ao Asya Forumu Yıllık Konferansı'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin'de dışa açılma için alınacak bir dizi yeni tedbirin mümkün olduğu kadar erken bir tarihte hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Hainan'a vizesiz giriş uygulaması, işte bu yönde atılan önemli bir adım.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı Sözcüsü Guo Lin, 18 Nisan'da Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, yeni uygulamanın; Hainan'ın dışa açılması ve reform çalışmalarının derinleştirilmesine güç katacağı gibi, hizmet sektöründe modern bir sistemin oluşturulmasını da hızlandırabileceğini belirtti. Guo, böylece Hainan'ın yeni dönemde dışa açılma konusunda diğer eyaletlere örnek olabileceğini söyledi.

Hainan Turizmi Geliştirme Komitesi Başkanı Sun Ying ise verdiği demeçte, Xi Jinping'in yakın zamanda ÇKP Merkez Komitesi'nin, Hainan'da serbest ticaret pilot bölgesinin kurulması kararını ilan ettiğini hatırlatarak, vize muafiyetinin ise bu kararın ardından duyurulduğunu ve Hainan'ın turizm sektörünün önündeki yeni bir fırsat olduğunu ifade etti.

Vizesiz giriş şartları olgunlaştı

Göç İdaresi Başkan Yardımcısı Qu Yunhai, Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın son yıllarda Hainan'ın ekonomik kalkınmasına aktif destek sağladığına işaret ederek, sınırdan giriş ve çıkış konusunda kolaylık sağlayan bir dizi tedbiri açıkladıklarını kaydetti.

Qu'nun verdiği bilgilere göre, Kamu Güvenliği Bakanlığı, Hainan'ın eyalet olduğu 1988 yılında iş, akraba ziyareti ve turistik gezi amaçlarıyla Çin'e gelen yabancı ülke vatandaşlarına sınır kapılarında vize başvuru kolaylığı sağladı. 2000 yılında ise Hainan'da turizmin gelişmesini hızlandırmak için, 21 ülkenin vatandaşlarına 15 gün süreyle vizesiz giriş uygulaması başlatıldı. 2010 yılında Hainan'ın uluslararası turizm adası haline getirilmesine katkı sağlamak için de vize muafiyetinin kapsamı 21 ülkeden 26 ülkeye genişletildi. Son düzenleme ile de vizesiz giriş uygulamasından yararlanan ülke sayısı 59'a yükseltildi. Göç İdaresi Başkan Yardımcısı Qu Yunhai, vizelere ilişkin son düzenlemenin yeni dönemde Hainan'da turizmin gelişmesine güç katacağına dikkat çekerek, yeni uygulama için yoğun hazırlık yaptıklarını ve bu uygulamanın hayata geçirilmesi için gereken şartların olgunlaştığını kaydetti.

Yeni uygulama, Hainan'ın sosyal ve ekonomik kalkınmasını hızlandıracak

Hainan eyaletinin, reform ve dışa açılmayla doğarak büyüdüğünü söylemek mümkün. Zira Çin'in güney ucunda yer alan Hainan eyaleti, geçen 30 yıl içinde dışa açılma ve reformu sürekli derinleştirdi, Kuşak ve Yol gibi uluslararası işbirliği girişimlerine aktif şekilde katıldı, böylece Çin'in dışa açılması için önemli bir pencere oldu.

Göç İdaresi yetkilisi Min Haiyun, verdiği demeçte, vizeden muafiyet konusundaki yeni düzenlemenin Hainan'ın sosyal ve ekonomik kalkınmasına önemli oranda ivme kazandıracağını vurguladı. Min Haiyun'un verdiği bilgilere göre, geçen 3 yıl içinde Hainan'a gelen yabancı ziyaretçiler arasında vizesiz giriş yapan yabancı turist sayısının oranının yüzde 33'ten yüzde 78'e yükseldiğini kaydetti. Min, vize muafiyetinin Hainan'a daha çok ziyaretçi çekeceğini, böylece yerel ekonominin de kalkındırılabileceğini belirtti.