info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çağdaş Çin Sanatının Yeni Dönemi


25.04.2018 cri türk

2018 Çin-Türkiye Seminerleri kapsamında, Çin Uluslararası Radyosu (CRI) ve Türkiye Çin Dostluk Vakfı desteğiyle hazırlanan "Çağdaş Çin Sanatının Yeni Dönemi" etkinliği bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü'nde düzenlendi.

Seminerde ilk konuşmayı MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Alev İdrisoğlu yaptı. İdrisoğlu konuşmasında Çin'in teknoloji, endüstri, bilim gibi alanlarda kaydettiği ilerlemeler sayesinde bugün çok daha büyük bir ülke profili oluşturduğunu söyledi. Çin'in büyük büyük bir kültür ve uygarlık beşiği de olduğunu aktaran İdrisoğlu, Kuşak ve Yol İş Birliği projesinin öneminin altını çizdi.

"Çağdaş Çin Sanatının Yeni Dönemi" etkinliğine konuk olan ve Çin tarihi olaylarını, şiirleri, edebi eserleri betimleyen Çinli ressam Feng Yuan'da bir konuşma yaparak Çin'de güzel sanatların gelişimi hakkında bilgiler verdi. Türkiye'nin güzel sanatlarının geleceği olan gençlerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Feng Yuan, etkinlik için 80'den fazla fotoğraf getirdiğini söyledi.

Fotoğraflar beraber Çin güzel sanatının tarihi hakkında bilgi veren Feng, Çin hükümetinin kurulduğu günden bu yana sanat büyük destek verdiğini aktardı. Çin'in dışa açılma ve reform politikasını uygulamasıyla Çinli sanatçıların Çin'in sanatını başka ülkelerde tanıtmaya başladığını aynı zamanda Çinli sanatçıların da Batılı sanat akımlarını tanımaya başladığını ifade etti. Sanatın sınırı olmadığını ve evrensel olduğunu dile getiren Feng Yuan özellikle 1980-2010 yılları arasındaki 30 yıllık dönemde Çin'in geleneksel sanatının yanı sıra günlük yaşamın anlatıldığı eserlere de yer verildiğini belirtti.