info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Numan Kurtulmuş Shanghai da


2018-04-20 16:25:42  cri

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Çin ziyaretinin ikinci durağı olan Shanghai kentinde, Shanghai Belediye Başkan Yardımcısı Chen Chun ile görüştü. Kurtulmuş görüşmede, Türkiye'nin Asya'nın batısında Çin'in de Asya'nın doğusunda tarihi İpek Yolu'nun iki stratejik ülkesi olduğunu söyledi.

Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasını hedefleyen Kuşak ve Yol projesi ile iki ülke arasında ilerleyen dönemde ikili ilişkilerin daha da gelişeceğini belirten Bakan Kurtulmuş, "Enerjiden yüksek teknolojilere, iletişimden haberleşmeye, ulaşımdan her alana kadar iş birliğimizi artırma niyetinde olduğumuz gibi kültür ve turizm alanlarında bu iş birliklerimizi artırmak istiyoruz." dedi.

Kurtulmuş, Çin'in ekonomi ve finans merkezi Shanghai ile İstanbul'un benzerlikleri dolayısıyla kardeş olduğunu ifade ederek, "Bundan sonraki süreçte bu kardeşliklerini daha da yakınlaştırmalarını isteriz. Çinli dostlarımızın da Türkiye'de kendilerini daha iyi tanıtmaları için her türlü iş birliğine hazır olduğumuzu ifade etmek isteriz." diye konuştu.

Napolyon'a ait olduğu öne sürülen "Dünya tek bir devlet olsaydı başkenti İstanbul olurdu." sözünü hatırlatan Kurtulmuş, İstanbul'un her köşesinde başka bir etkinliğin ve güzelliğin görülebileceğini kaydetti.Shanghai Belediye Başkan Yardımcısı Chen Chun, Türkiye'nin Çin'de düzenlenen 2018 Turizm Yılı etkinliklerinde başarılı olmasını umduklarını belirterek, iki ülkenin turizm alanında yakın iş birliğinin artması temennisinde bulundu.

Çin'in finans ve ekonomi kenti Shanghai'nin ülkenin yurt dışına en çok turist gönderen kentlerinden biri olduğunu dile getiren Chen, tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasını hedefleyen Kuşak ve Yol projesi kapsamında iki kardeş şehir Shanghai ve İstanbul arasında iş birliğinin artırılması isteğinde bulundu.

Türk yemekleri Shanghai'daKültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, daha sonra Shanghai kentinde tarihi öneme sahip turistik merkezlerinden Yu Garden'ı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Bakan Kurtulmuş, ardından Çin'de 2018 Türkiye Turizm Yılı kapsamında Türk mutfağının dünyaca ünlü şefi Deniz Ahmet Köse ile ekibi Meltem Beker ve Bilgen Sağlam'ın geleneksel Türk lezzetlerini Çin'e taşıdığı programa katılarak, Türkiye-Çin ilişkilerine değindi.

Kurtulmuş, Kuşak ve Yol girişimi ile Türkiye'nin de desteklediği "Orta Koridor" projesinin de hayata geçeceğini ve bu açıdan Kuşak ve Yol'un Türkiye için çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Konuşma sonrasında Türk Yemekleri Sunumu ve Türk Musiki Konseri gerçekleşti, çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte, Türk mutfağının eşsiz lezzetleri ikram edildi.