info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin ASEAN İnovasyon Forumu Başladı


12.04.2018 crı türk

2018 "Çin-ASEAN İnovasyon Yılı" etkinliği kapsamındaki Çin-ASEAN İnovasyon Forumu, bugün Beijing'de yapılan açılış töreniyle başladı.

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong foruma ayrı ayrı tebrik mesajları gönderdiler.

Li Keqiang, mesajında, yeni tur teknoloji devrimi ve endüstriyel dönüşümün bütün dünyayı etkilediği bir dönemde, teknolojik inovasyonun, ekonomik ve sosyal kalkınmadaki destekleyici ve lider rolünün giderek öne çıktığına işaret etti.

Çin'in inovasyon odaklı kalkınma stratejisini derinleştirerek yenilikçi ülke inşasını hızlandırdığını belirten Li Keqiang, yeni iş kurmayı teşvik ederken kalkınma için yeni itici güçler geliştirildiğini ve Çin'in ekonomik yapısının iyileştirildiğini belirtti.

Çin Başbakanı, son yıllarda Çin ve ASEAN'ın teknoloji ve kültürel iletişim, ortak laboratuvar ve bilim parkı inşası gibi alanlarda işbirliğinde bir dizi olumlu sonuç elde ettiğini hatırlattı. Li Keqiang, iki tarafın "Çin-ASEAN İnovasyon Yılı" etkinliğini kullanıp tarihi teknoloji devrimi fırsatını iyi değerlendirerek inovasyon işbirliğini ilerleteceğini, iki taraflı işbirliğini güçlendireceğini ve Doğu Asya'nın kalkınmasına dinamizm yaratacağını dile getirdi.