info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Çin in dışa açılmasında yeni bir dönemdeyiz


2018-04-10 12:45:24  cri

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dışa açılma boyutunu daha da genişleteceklerini açıkladı.

Bo'ao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı'nın açılış töreni bugün Hainan eyaletinin Bo'ao kentinde yapıldı.

Xi Jinping törende yaptığı konuşmada, piyasaya giriş kısıtlamalarının gevşetilmesi, elverişli yatırım ortamı oluşturulması, fikri mülkiyet haklarının korunması, ithalatın genişletilmesi gibi dışa açılmayı ilgilendiren 4 önemli adım açıkladı.

Xi Jinping konuşmasında bu yıl reform ve dışa açılma politikasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, reform ve dışa açılmanın, Çin'in dünyayla ortak kalkınma gerçekleştirmesinde kıymetli bir süreç olduğuna dikkat çekti.

Bu sürecin Çin'e derin değişimler getirdiği gibi, dünyayı de kapsamlı şekilde etkilediğini belirten Xi, Çin Komünist Partisi 19. Kongresi'nin başarıyla tamamlanmasıyla Çin'e özgün sosyalizmde yeni bir döneme girildiğini, Çin milletinin ulu kalkınma rüyasının gerçekleştirilmesinde ve Çin'in dünya ile kaynaşmasında yeni bir sayfa açıldığını söyledi.

Xi, Çin'in reform ve dışa açılmayı kararlılıkla ilerleteceğine işaret ederek, dünya ile uyumlu adımlar atmaya devam edeceklerini kaydetti.

Xi Jinping, sigortacılık sektöründe dışa açılma sürecini hızlandıracaklarına işaret ederek, yabancı sermayeli finans kuruluşlarının karşılaştığı kısıtlamayı gevşeteceklerini, yabancı sermayeli finans kuruluşlarının Çin'deki işlem kapsamını genişleteceklerini, Çinli ve yabancı işletmelerin finans piyasasında işbirliği boyutunu artıracaklarını belirtti.

Xi, bu yılın ilk yarısında yabancı yatırıma ilişkin negatif liste hazırlanacağını kaydederek, yabancı yatırımcılara Çin işletmeleriyle aynı şekilde muamelede bulunacaklarını ve negatif listeyi uygulayacaklarını söyledi.

Çin'in bu yıl Devlet Fikri Mülkiyet Müdürlüğü'nü yeniden yapılandıracağını hatırlatan Xi, yasal mevzuatı standart hale getireceklerini, böylece yabancı işletmelerin yasal haklarını etkin şekilde koruyacaklarını söyledi.

Xi, otomobil dahil çok sayıda ithalat ürününe koyulan gümrük tariflerini belli boyutta düşüreceklerini belirtti.

Xi'nin konuşmasında verdiği bilgiye göre, özellikle halkın tercih ettiği yabancı ürünlerin ithalatı artacak, aynı zamanda Dünya Ticaret Örgütü Kamu Alımları Anlaşmasına taraf olma süreci hızlandırılacak.

Xi Jinping konuşmasında son olarak Kuşak ve Yol girişiminin Çin'den kaynaklandığına işaret ederek, bu süreçte doğan fırsatların tüm dünya ülkelerine ait olduğunu söyledi.

Xi, tüm tarafların katılacağı istişare, ortak çaba ve paylaşım ilkeleri temelinde Kuşak ve Yol'un ekonomik küreselleşmeye uyan en geniş ve etkili bir işbirliği platformu haline geleceğini, dünya halklarına mutluluk getireceğini söyledi.

Bo'ao Asya Forumu Yıllık Konferansı açılış törenine Çinli liderlerin yanı sıra Avusturya, Hollanda, Pakistan, Moğolistan, Singapur gibi çok sayıda ülke ile BM ve IMF gibi uluslararası örgütlerden liderler katıldı.