info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Tianjin de görülmesi gereken 9 yer


2018-04-05 10:56:06  cri
Çin'in merkezi hükümete doğrudan bağlı dört belediyesinden biri olan Tianjin, ülkenin kuzeyindeki en büyük liman kenti konumunda.

Tianjin, tarihte de Beijing'e açılan önemli bir kapı ve liman rolü oynadı. Başkente yalnızca 120 km mesafede bulunan Tianjin'e Beijing Güney İstasyonu'ndan hızlı trenle en fazla 40 dakikada ulaşmak mümkün.

Çin ve Batı kültürlerinin karışımı olması Tianjin'in turistik kaynaklarını ayrı kılıyor. Çin'de en göze çarpan turistik kentler arasında ilk sıralarda yer alan Tianjin, dağları, ırmakları, gölleri ve yerel lezzetleriyle albenisini hiç kaybetmiyor.

İşte Tianjin'e yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken 9 yer:

1. Haihe Irmağı

Tianjin'in ana ırmağı ve sembolü olan Haihe Irmağı, 72 km uzunluğundadır ve şehir boyunca uzanarak Bohai Denizi'ne dökülür.

Haihe Irmağı'nın üzerinde 21 köprü kuruludur ve her biri bölgede farklı bir köprü kültürünü temsil ettiğinden etkileyici manzaralara sahiptir. Yongle Köprüsü'nün üzerinden yükselen "Tianjin Gözü" olarak anılan dönme dolap, her gece renkli ışıklarıyla kenti aydınlatmaktadır ve Tianjin'in bir başka simgesidir.

Yerel kültürü keşfetmek

2. Beş Büyük Bulvar: Uluslararası mimari merkezi

Wudadao, Türkçesiyle Beş Büyük Bulvar, Tianjin'de uluslararası mimarinin görülebileceği bir yerdir. Wudadao'daki 2 bin Batı tarzı villa 1920'ler ve 30'larda inşa edilmiştir.

Eski olimpiyat şampiyonu Li Airui, Eski ABD Başkanı Herbert Clark Hoover ve Eski ABD Dışişleri Bakanı George Marshall'ın da aralarında bulunduğu ünlü isimlerin 300'den fazla konutu da bu bölgededir.

Tarih severler, Beş Bulvar Tarihi Müzesi'ni ziyaret ederek, bölgenin geçmişini tanıyabilir ve Beş Büyük Bulvar'ın eski sakinlerinden geriye kalan bin adet eşyayı inceleyebilirler.

3. Taida Uçak Gemisi Temalı Parkı

4A dereceli bir turistik mekan olarak Taida Uçak Gemisi Temalı Parkı, Binhai Yeni Bölgesi'nde bulunan büyük bir askeri eğlence parkıdır.

Bölge, deniz askeri kültürünü ve Rus kültürünü kaynaştırır. Rus ordusundan emekli uçak gemisi Kiev, parkın en ilgi çeken bölümüdür.

4. Xiangsheng çay evleri

Xiangsheng, Çin kültüründe monolog veya diyalog biçimdeki komedi performansıdır. Tianjin'in yerlileri için çay evlerinde oturup Xiangsheng gösterisi izlerken çekirdek çitleyip çay içmek yaygın bir eğlence biçimidir.

Mingliu Çay Evi, diğer adıyla Ünlülerin Çay Evi, bu tür çay evlerinden biridir ve her akşam Xiangsheng performansı sahnelenir.

Eğlence merkezi 1991 yılında inşa edildi. Çin'in önemli edebiyatçılarından Lao She'nın eşi tarafından tasarlandı.

5. Yangliuqing Yeni Yıl Resimleri Müzesi

Yangliuqing Yeni Yıl Resimleri Müzesi'nde, geleneksel Çin Yeni Yılı resimleri ile tarihi sanat eserleri sergilenir.

Ünlü ahşap oyma resimleri eski Yanliuqing kasabasında Ming Hanedanının ortalarında başladı. Tipik Yanliuqing Yeni Yıl Resimleri, uğur getirdiğine inanıldığı için yeni yılda kapılara asılır.

Doğal güzellikler

6. Çin Seddi'nin Huangyaguan Bölümü

42 kilometre uzunluğundaki Çin Seddi'nin Huangyaguan bölümü, Dünya Kültür Mirasları Listesi'ndedir. Temeli Beiqi Hanedanı (550-577) döneminde atılmış ve Ming Hanedanı'nda (1368-1644) ise genişletilmiştir.

7. Panshan Dağı

Çin Turizm İdaresi tarafından 5A derecesi verilen Panshan Dağı, Çin'deki en popüler 15 turistik mekan arasındadır. Qing (1644-1911) İmparatoru Qianlong, bölgeyi 30'dan fazla kez ziyaret etmiştir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Panshan Dağı'nda kişi başına 880 yuana mal olan helikopter turları da başlamıştır.

Alışveriş merkezleri

8. Eski Kültür Sokağı

Eski Kültür Sokağı, Yangliuqing Yeni Yıl Resimleri ve Niren Zhang heykelleri dahil geleneksel el işi ürünlerin satıldığı çeşitli dükkanların bulunduğu bir yerdir.

680 metre uzunluğundaki sokakta Ming ve Qing Hanedanlarından (1368-1911) kalma Çin tarzı geleneksel yapılar bulunur. Sokağın merkezindeki eski opera binasının tarihi 15. yüzyıla kadar uzanır.

9. Florentia Köyü mağazaları

Tianjin'in eteklerindeki Florentia Köyü satış mağazalarında, 200'den fazla moda markasının ürünleri satılmaktadır.

Mağazalar, 2011'de açıldığından beri "üst düzey alışveriş deneyimi" sunmaktadır. Yıl boyunca indirimlerden yararlanılabilir. İtalyan tarzı mimarinin görülebileceği Florentia'da dünya mutfaklarından lezzetleri de tadabilirsiniz.