info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin KDHC liderleri görüşmesi büyük önem taşıyor


2018-03-29 10:04:24  cri

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong-un'un ilk Çin ziyareti ile Çin-KDHC liderleri arasında gerçekleştirilen görüşmenin ikili ilişkiler açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

Lu dün düzenlenen basın toplantısında, Kim Jong-un'un Xi Jinping'in daveti üzerine, 25-28 Mart tarihleri arasında Çin'e gayri resmî ziyarette bulunduğunu açıkladı.

Lu, Xi Jinping ve Kim Jong-un'un ikili ilişkiler ve her iki tarafı da ilgilendiren sorunları detaylıca görüştüğünü, bu görüşmenin Kore Yarımadası'nın geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Xi Jinping'in görüşmede Çin ile KDHC arasındaki ilişkileri koruma, sağlamlaştırma ve geliştirmenin her zaman ÇKP ve Çin hükümetinin politikası olduğunu dile getirdiğini belirten Lu, Xi'nin ayrıca iki ülke arasında uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı gelişen ilişkilerin iki ülke halkına fayda getirdiğinin altını çizdiğini söyledi.

Lu, Xi'nin KDHC'le bölgedeki barış, istikrar ve kalkınmaya yeni katkı sağlamaya hazır olduğunu vurguladığını söyledi.

Lu, iki liderin ayrıca uluslararası durum ve Kore Yarımadası sorunu hakkında fikir alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Lu, Xi Jinping'in Kore Yarımadası'ndaki olumlu değişim için KDHC'nin gösterdiği çabayı takdir ettiğini ve Çin'in tutumunu yineleyerek, bu konuda yapıcı rol oynamaya devam edeceğine işaret ettiğini dile getirdi.

Lu, yeni aşamada KDHC dahil ilgili taraflarla birlikte, Kore Yarımadası'nın nükleer silahtan arındırılması ve hem bölgede hem dünyada kalıcı barışın gerçekleştirilmesi için çaba harcamaya hazır olduklarını kaydetti.