info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Shanghai in renkleri


2018-03-22 14:27:43  cri
Shanghai, binlerce yıl öncesinden beri Çin'in önemli ticaret limanlarından biri konumunda. Ticari değeri bir yana, kentin her bir köşesi kültürel zenginliklerle bezeli.

Farklı çağlarda, farklı hanedanlarla birlikte Shanghai'in çehresi de değişti. Krallıkların biri yıkıldı, diğeri kuruldu. 19. yüzyılın başlarında Avrupa'nın Yangzte Nehri'nin ticaret potansiyelini keşfetmesiyle Shanghai, uluslararası arenada da tanındı. Birinci Afyon Savaşı'ndan (1839-1842) itibaren Batılı ülkelerin işgaline uğradı. Ve günümüze kadar Shanghai; Batı ve Doğu kültürlerinin sentezi haline geldi, farklı noktaları farklı renkler kazandı. İşte, her biri bir kültürel unsuru temsil eden Shanghai'in renkleri…

Yeşil

Fransa'nın simgesel çınar ağaçları, Shanghai'daki eski Fransız İmtiyaz Bölgesi'ne, 20. yüzyılın başında kente gelen ve memleket özlemini gidermek isteyen Fransız göçmenler sayesinde ulaştı.

Çınar ağaçları zamanla "Doğu'nun Paris'i" olarak anılan Shanghai'in her yerine yayıldı. Göze hitap etmelerinin yanı sıra sıcak yaz günlerinde saçak işlevi görerek Shanghai sakinlerini güneşten koruyorlar. 1990'ların ortalarında, klimalar henüz yaygınlaşmamışken ellerinde yelpazeleriyle insanlar, bu ağaçların altında vakit geçirirlerdi.

Fransız çınarlarının olduğu ünlü bulvarlardan biri eski Fransız İmtiyaz Bölgesi'nin kalbinde yer alan Hengshan Yolu. Çok sayıda eski Shanghai tarzı dar sokaklara ev sahipliği yapan Fuxing Yolu ile 80 yılı aşkın süredir kapıları açık birçok basımevinin bulunduğu Shaoxing Yolu da çınarlarla süslenmiş diğer sokaklar.

Bu ağaçları görebilmek için gidebileceğiniz bir başka popüler yer de Xinhua Yolu. Burada aynı zamanda yerlilerin günlük yaşamlarından büyüleyici sahnelere tanık olabilir ve Shanghai'in kültürü ile çeşitliliğini yansıtan farklı mimari tarzlardaki eski evleri de görebilirsiniz. Xinhua Yolu'nun bir diğer özelliği de, 1970'ler ve 80'lerde Shanghai'a gelen devlet konuklarının Hongqiao Uluslararası Havalimanı'na indikten sonra hükümet yetkilileri tarafından karşılandığı yer olması.

Kırmızı

Shanghai'in kırmızı ile bağları eskilere uzanıyor. Çünkü kent, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) doğum yeri statüsüne sahip durumda. ÇKP'nin ilk ulusal kongresi Temmuz 1921'de Shanghai'da düzenlendi. 1922 ve 1925 yıllarındaki kongre oturumları da yine burada yapıldı. Shanghai'da kongre oturumlarının düzenlendiği tarihi alanlar bugün bile ayakta ve korunmakta.

ÇKP Shanghai Komitesi Tarihi Araştırmaları Ofisi Başkanı Xu Jiangang'ın China Daily'ye verdiği bilgilere göre, ÇKP Merkezi Komitesi'nin ilk çalışmalarıyla ilgili 42 onaylanmış alan bulunuyor. Bu alanlar arasında konferanslar için ayrılan 23 yer, çekirdek ÇKP liderlerinin kaldığı beş sabit konut ve ÇKP üyeleri için aylık yayımlanan ilk dergi The Communist'in basımevi dâhil 14 basın tesisi yer alıyor.

ÇKP Merkezi Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping ve Siyasi Bürosu'nun 6 daimi üyesi, geçen kasım ayında Parti'nin Birinci Ulusal Kongre Alanı'nı ziyaret ettiler. Bu olay, anıtı ziyaret edenlerin sayısında ciddi bir artışı tetikledi. Resmi verilere göre, geçen yıl Kongre Alanı'nda ağırlanan ziyaretçi sayısı rekor bir değere ulaşarak 835 bin kişiyi buldu.

Bu hafta Shanghai kültürünü oluşturan yeşil ve kırmızı renklerini ve hikâyelerini paylaştık. Kentin diğer renklerini keşfetmeye bir sonraki hafta devam edeceğiz.