info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Xi Jinping Çin halkının kalkınma rüyasına ulaşması engellenemez


2018-03-20   cri

13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 1. Toplantısı'nın kapanış oturumu bugün Beijing'de yapıldı. Xi Jinping, oturumda Çin Cumhurbaşkanlığı'na yeniden seçilmesinden sonraki ilk konuşmasını yaptı. Xi Jinping, anayasanın cumhurbaşkanlığına verdiği sorumluluklara sadık kalacağına işaret ederek, halkın denetimi altında halkın hizmetçisi olmaya devam edeceğini belirtti. Xi, Çin'e özgü sosyalizmin yeni döneminin her Çin vatandaşına ait olduğuna işaret ederek, tüm Çin vatandaşlarının güçlü dayanışma içinde ortak çaba harcamaları gerektiğini söyledi. Xi, Çin halkının rüyasına ulaşmasının engellenemeyeceğini belirtti.

Üç gün önce Xi Jinping 13. ÇUHM 1. Toplantısı'nda yapılan oylamada tüm oyları alarak yeniden Çin Cumhurbaşkanı seçildi. Xi'nin Çin Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesi, toplantı salonunda uzun süren alkışlarla karşılandı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 13. ÇUHM 1. Toplantısı'nın kapanış oturumunda ise 3 bine yakın halk delegesi huzurunda konuşma yaparak tüm Çin halkına önemli taahhütlerini duyurdu:

"Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ulu ve gururlu bir görevdir. Bu makamın görevi onurlu, sorumluğu ise ağırdır. Ben eskiden olduğu gibi, bundan sonra da anayasa doğrultusunda, anavatana, halka sadık kalmaya devam edeceğim. Halk için elimden gelen tüm çabayla çalışacağım. Halkın denetimi altında halka hizmet etmeye devam edeceğim, böylece ÇUHM'in tüm delegeleriyle çeşitli etnik gruplara mensup tüm üyelerinin güvenini boşa çıkarmayacağım."

Nitekim, Xi Jinping'in konuşmasında başından sonuna kadar en çok geçen kelime "halk" oldu. Xi Jinping, tüm kamu çalışanlarının ne kadar yüksek mevkide bulunursa bulunsun, bulunduğu devletin Çin Halk Cumhuriyeti olduğunu unutmamaları, halkı hep kalbinde taşımaları, sonsuza kadar halka hizmet etmeleri, halkın temel çıkarlarıyla mutluluğu için şaşmadan çaba harcaması gerektiğini söyledi. Binlerce yıla dayalı Çin medeniyetinin önemine değinen Xi, Çin milletinin geçen uzun süre içinde biriktirdiği ulu ruhunun Çin gelişmesi ve insanoğlunun ilerlemesine büyük dinamizm kattığını ifade etti. Xi şunları kaydetti: 

"Çin halkı inanıyor ki, dağlar ne kadar yüksek olursa olsun, zirvesine eninde sonunda ulaşılır. Yollar ne kadar uzun olursa olsun, elbet sonuna varılır. Yakın çağda, Çin milletinin ulu kalkınması için Çin halkı, düşmanlara karşı ölümden korkmayarak, 170 yıldır sürekli mücadele vermiş, böylece küresel sahneye özgüven ve gururla çıkmıştır. Günümüzde, Çin halkı, Çin milletinin kalkınmasına tarihin diğer zamanlarına göre çok daha yakındır. İnanıyorum ki, 1,3 milyar Çin halkı zorluklara hiç boğun eğmeden etkin çaba harcamaya devam ederse, Çin milletinin ulu kalkınmasına eninde sonunda ulaşacaktır."

Xi Jinping konuşmasında devletin tüm yetkilerinin halka ait olduğuna işaret ederek, halkın güveni varsa, devletin parlak geleceğine ve zorlukların üstesinden gelme kapasitesine sahip olacağını dile getirdi. Xi Jinping sözlerine şöyle devam etti:

"Halkın desteği ve mutluluğu, tüm çalışmalarımızı ölçen temel standarttır. Halkın temel çıkarlarını garanti altına alacağız, tüm Çin vatandaşlarının Çin milletinin ulu kalkınmasından doğan çıkarlardan faydalanmalarını, bu süreçte mutlu olmalarını sağlayacağız."

Çin Komünist Partisi 19. Genel Kongresi'nde orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde oluşturulması, Çin milletinin ulu kalkınması için parlak bir harita çizildi. Xi Jinping konuşmasında, bu yol haritasının gerçeğe dönüşmesi için çalışmaların şaşmadan devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı. Tembellikten uzak kalarak durmaksızın ilerleme çağrısı yapan Xi, asıl gayenin hep yüreklerde taşınması, reform ve dışa açılma politikasının etkin şekilde genişletilmesi gerektiğini belirtti. Sosyalist demokrasinin geliştirileceğine dikkat çeken Xi Jinping, ulusal yönetim sisteminin modernleştirileceğini, sosyalist kültür yapılandırılmasının yoğunlaştırılacağını, halkın yaşamının garanti altına alınacağını, yoksullukla mücadelenin etkin şekilde yürütüleceğini, ekolojik medeniyet yapılandırılmasının hızlandırılacağını belirtti. Çin ordusunda ÇKP liderliğinde ısrarlı edileceğine dikkat çeken Xi, "Tek Çin" ve "Bir Ülke İki Sistem" politikasını kararlılıkla yürüteceklerini, böylece ulusal barışla bütünleşme sürecini ilerleteceklerini ifade etti. Xi şunları kaydetti:

"Devletin egemenliğiyle toprak bütünlüğünü korumak, vatanı tam anlamıyla birleştirmek, tüm Çinlilerin ortak arzusu ve Çin milletinin temel çıkarıdır. Bu tarihi eğilim altında, vatanı bölmek için tüm eylemler nihai olarak yenilgiye uğrayacak ve halkın suçlamasıyla tarihin cezasıyla karşı karşıya bulunacaktır. Çin halkının, devleti bölen her çeşit eylemlere darbe indirmede kararlılığı, kapasitesi ve güveni tamdır. Çin halkı, vatanın her karış toprağının bölünmesine asla izin vermeyecektir"

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in diğer ülkelerin çıkarlarına zarar verip, kendini geliştirme yoluna gitmeyeceğini kaydetti. Çin gelişmesinin diğer ülkelere tehdit oluşturacağına yönelik iddialara değinen Xi, Çin'in sonsuza kadar hegemonyacı veya askeri yayılma taraftarı bir güç olmayacağını belirtti. Çin halkının insanoğlunun barışı ve gelişmesi için gösterdiği içten gerçek eylemlerinin yanlış anlaşılmaması ve önyargıyla karalanmaması gerektiğini vurgulayan Xi, şöyle konuştu:

"Çin, küresel adaleti korumak için çaba harcamaya devam edecek. Dünyanın işleri, dünyanın tüm ülkeleri tarafından yürütülmeli. Bir ülke, kendi siyasi iradesini diğer ülkelere zorla dayatmamalıdır. Çin, Kuşak ve Yol inşasını aktif şekilde yürütecek, küresel işbirliğini güçlendirecek, diğer ülkelerin reformdan elde edilen olumlu sonuçlardan da faydalanmasını sağlayacak. Çin, küresel yönetim sisteminde reforma aktif şekilde katılacak, daha fazla zeka ve plana ağırlık verecek. Böylece kalıcı barışa, güvenliğe, ortak refaha, hoşgörüye ve güzelliğe dayalı bir dünyayı ve insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturacağız."

Xi Jinping, Çin Komünist Partisi'nin ulusal sosyal reformda halka liderlik ve hizmet etmeye devam edeceğini, öz devrimi cesaretle yürüteceğini, halkın mutluluğuyla acılarını paylaşacağını, böylece Marksist iktidar partisinin gayesini koruyacağını dile getirdi. ÇKP'nin her zaman çağın ilerisinde bulunacağını hatırlatan Xi, partinin Çin halkıyla milletinin belkemiği olacağını belirtti. Xi Jinping şunları kaydetti:

"Nice zorluklara rağmen, her birimiz baharın güzelliğini görürüz. Geçen 70 yıl içinde Çin Komünist Partisi liderliğinde, Çin Halk Cumhuriyeti, kapsamlı şekilde büyüdü, yepyeni çehresiyle dünyanın doğusunda yerini aldı. Yeni dönem, herkese ait, herkes de yeni çağın şahidi, yaratıcısı ve inşaatçısıdır. Birlik ve beraberlik içinde şaşmadan çaba harcarsak, Çin milletinin ulu kalkınma rüyasına ulaşmasında atılan adımlar da engellenemez."