info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Başbakan yardımcıları ve bakanlar seçildi


2018-03-19 10:18:17  cri

13. Çin Ulusal Halk Meclisi 1. Toplantısı'nın bu sabah düzenlenen genel kurul toplantısında Devlet Konseyi Başbakan Yardımcıları, Devlet Konseyi Üyeleri ve Bakanlar seçildi.
Anayasaya göre, Başbakan Li Keqiang'ın önerdiği adaylar, adı geçen toplantıda yapılan oylamayla kabul edildi.

Buna göre, Han Zheng, Sun Chunlan, Hu Chunhua ve Liu He, Başbakan Yardımcısı; Wei Fenghe, Wang Yong, Wang Yi, Xiao Jie ve Zhao Kezhi, Devlet Konseyi üyesi olarak seçildi.

Xiao Jie, Devlet Konseyi Genel Sekreteri; Wang Yi, Dışişleri Bakanı; Wei Fenghe, Milli Savunma Bakanı; He Lifeng, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı; Chen Baosheng, Eğitim Bakanı; Wang Zhigang, Bilim ve Teknoloji Bakanı; Miao Wei, Sanayi ve Bilişim Bakanı; Bateer, Ulusal Etnik İşler Komisyonu Başkanı; Zhao Kezhi, Kamu Güvenliği Bakanı; Chen Wenqing, Ulusal Güvenlik Bakanı; Huang Shuxian, Sivil İşler Bakanı; Fu Zhenghua, Adalet Bakanı; Liu Kun, Maliye Bakanı; Zhang Jinan, İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı; Lu Hao, Doğal Kaynaklar Bakanı; Li Ganjie, Çevre ve Tabiat Bakanı; Wang Menghui, İmar ve İskan Bakanı; Li Xiaopeng, Ulaştırma Bakanı; E Jingping, Su İşleri Bakanı; Han Changfu, Tarım ve Köy İşleri Bakanı; Zhong Shan, Ticaret Bakanı; Luo Shugang, Kültür ve Turizm Bakanı; Ma Xiaowei, Devlet Tıp ve Sağlık Komisyonu Başkanı; Sun Shaocheng, Emekli Askerler İşleri Bakanı; Wang Yupu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Bakanı; Yi Gang, Çin Halk Bankası Başkanı; Hu Zejun, Ulusal Mali Denetim Müsteşarı seçildi.