info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin dünya turizmine dinamizm katıyor


2018-03-08 cri
Geçtiğimiz Çin'in geleneksel Bahar Bayramı vesilesiyle çok sayıda Çinli turist, yabancı ülkelere giderek farklı ülkelerin gelenek ve göreneklerini yakından tanıdı.

Bayram süresince gerek Asya kıtasında, gerek Okyanusya'da, gerekse Avrupa ve Amerika kıtalarında Çin'in geleneksel Köpek Yılı'na ilişkin çeşitli kutlamalar düzenlendi. Bu kutlamalar Çinli turistlerin büyük ilgisini çekti.

Çin'de yurtdışına seyahat eğilimi, küresel turizmin gelişmesine de dinamizm kattı. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından sağlanan bilgilere göre, dünya genelindeki turistik harcamaların yüzde 20'si, Çinli turistlerden kaynaklandı. Amerikalı turistlerin harcamaları ise Çinlilerin turistik tüketiminin sadece yarısına tekabül ediyor.

Son yıllarda Çin'in turizm sektörü günden güne gelişmekte, her yıl milyonlarca Çinli yabancı ülkelere seyahat etmekte. Çin, bu nedenle uzun süredir diğer ülkelerin en büyük turist kaynağı konumunda.

Dünya Turizm Örgütü'nden edinilen bilgilere göre, Çinlilerin 2016 yılında yaptığı gezi harcamaları 2015'e kıyasla yüzde 12 arttı, aynı yıl yabancı ülkelere seyahat eden Çinli turist sayısı ise yüzde 6 yükseldi. Özellikle 2016 yılında Çinli turistlerin yabancı ülkelerde gerçekleştirdiği harcamalar 261 milyar 100 milyon ABD Doları'nı buldu. Bu sayının 2021 yılına kadar 429 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Çin'in Nankai Üniversitesi Profesörü ve Çin Turizm Düşünce Kuruluşu Genel Sekreteri Shi Peihua, basına verdiği demeçte, Çin'de orta halli refah toplumunu inşa etme çalışmalarının hızlandırılması ve reform ve dışa açılmanın derinleştirilmesiyle Çinlilerin yabancı ülkelerdeki tüketim potansiyelinin daha da artacağını belirtti. Shi Peihua, bu gelişmenin arza dayalı küresel turizm devrimini getireceğini de dile getirdi. Shi, Çin'in, diğer ülkelere turistik harcama açısından büyük katkı yaparken; umumi tuvalet devrimi, turizm diplomasisi, turizme dayalı yoksullukla mücadele gibi birçok konuda yeni kalkınma planları da sunduğunu söyledi.

Dünya Turizm Örgütü'nün 22. Genel Kurulu, 11 Eylül 2017 tarihinde Çin'in güneybatısındaki Chengdu kentinde gerçekleştirildi. Genel kurul kapsamında, Çin öncülüğünde küresel, kapsamlı, hükümet dışı ve kar gütmeyen Dünya Turizm Birliği resmen kuruldu. Çin'in bu inisiyatifinin olumlu karşılanmasının arkasında ise Çinli turistlerin dünya çapında yaptıkları harcamalar ve turizm alanındaki yatırımların yanı sıra, küresel turizm işbirliğinin pekiştirilmesinde Çin'in oynadığı rol yatıyor.

Bu yılki Bahar Bayramı, tüm dünyanın ortak kutlaması oldu. Çinli turistler, bahar bayramını kutlamak için, Çin'in ana kesimindeki 200 kentten 68 yabancı ülke ve bölgeye bağlı 730 kente gitti. Birçok yabancı ülke de daha fazla Çinli turist çekmek için Çince mobil uygulamalar veya WeChat hesabı gibi yeni hizmetler sundu.

Beijing İkinci Yabancı Dil Üniversitesi Turizm Yönetimi Fakültesi Dekanı Li Xinjian, basına verdiği demeçte, Çinlilerin yurtdışına seyahatlerinin küresel turizmin gelişmesi için önemli bir güç haline geldiğine işaret ederek, Çinli turistlerin harcamalarının yabancı ülkelerde istihdama da katkı yaptığını söyledi. Li, ayrıca, Çin'in diğer ülkelerle reform meyvelerini paylaşma konusunda dışa açık bir tavır ortaya koyduğunu ve insanoğlunun ortak kader topluluğunun oluşturulması yönünde sorumluluk üstlenme kararlılığı gösterdiğini vurguladı.

Uzmanlar, dünya turizminin geleceğinin Çin'e dayandığını savunuyorlar.