info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin Liderleri Meclisin Yıllık Toplantısının Oturumuna Katıldı


08.03.2018 cri türk

Aralarında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de bulunduğu ÇKP ve devlet liderleri dün, 13. Ulusal Halk Meclisi'nin Birinci Toplantısı'nın delegelerinin grup oturumlarına katıldı.

Guangdong delegelerinin toplantısına katılan Xi Jinping, kalkınmanın, hükümetin ilk görevi, yetenekli insanın başlıca kaynağı ve inovasyonun da en önemli itici gücü olduğunu vurguladı.

Xi Jinping, Çin'in inovasyona dayalı kalkınma yolu izlememesi durumunda, eski itici gücün sorunsuz bir şekilde yenilenemeyeceğini ve ülkenin de bu nedenle gerçek anlamda gelişemeyeceğini söyledi.

Güçlenmenin inovasyon ve vasıflı insanlarla gerçekleştirilebileceğini ifade eden Xi daha sonra, güzel köylerin inşası sorununa değindi.

Çin'de önümüzdeki dönemlerde 400 milyon civarında insanın kırsal kesimde yaşayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, bu nedenle kırsal kesimleri geliştirme ve kentleşme çalışmalarının paralel bir şekilde yürütülmesi gerektiğine işaret etti.

Xi Jinping, modernleşme sürecinde, insanların yardıma muhtaç olanlara sevgi gösterme ve yardım sağlama bilincini güçlendirme önemine de vurgu yaptı.

ÇKP'nin halkın mutluluğu için çalıştığına dikkat çeken Xi, halkın sorunlarını giderebilmek için çaba harcadıklarını kaydetti.

Anayasa değişikliği tasarısına tam destek verdiğini belirten Xi Jinping, mevcut anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasının, ÇKP Merkez Komitesi'nin yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizmi geliştirme stratejisi açısından aldığı önemli bir karar olduğu gibi; yasa ile ülke yönetimini hızlandıran önemli bir tedbir olduğunun altını çizdi.

Xi ayrıca, Guangdong eyaletinin reform ve dışa açılmanın öncüsü ve pilot bölgesi olduğunu dile getirdi.

Xi, Guangdong'un, Çin'in reform ve dışa açılması ile sosyalist modernleşme inşasında son derece önemli bir konuma ve role sahip olduğunu söyledi.

Öte yandan, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyelerinden Li Keqiang, Zhejiang eyaletinin; Li Zhanshu başkent Beijing'in; Wang Yang, Taiwan'ın; Wang Huning, Guizhou eyaletinin; Zhao Leji, Jiangsu eyaletinin ve Han Zheng, Tianjin eyaletinin delegelerinin toplantılarına katıldı.