info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Herkesin Gözü Çin in Üzerinde


05.03.2018 crı türk

13. Çin Ulusal Halk Meclisi Birinci Toplantısı bugün başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda yapıldı. Toplantı sabah saat 9'da başladı ve toplantıya ilgi çok büyüktü. Bizler gibi Çin'i yakından takip eden yabancı basın mensupları için bu toplantılar büyük önem taşıyor. Bu sayede hem ülkeyi daha yakından tanıma hem de kaleme alacağımız haberlerde bizlere farklı pencereler açtığına tanık oluyoruz.

Çin Başbakanı Li Keqiang açılış töreninde hükümetin çalışma raporunu açıklayarak, hükümetin geçen yılki çalışmalarını özetledi. Rapor oldukça uzundu, İngilizce çevirisi de tam 45 sayfaydı.

Li Keqiang, pek çok önemli noktaya vurgu yaptı, bu bağlamda özellikle Çin'in sosyo-ekonomik alandaki çalışmalarına dikkat çekebiliriz.

Li Keqiang'ın açıklamalarını kısaca özetleyecek olursak;

Çin ekonomisinin dünya ekonomisinin büyümesine katkı oranının yüzde 30'u aştığı, yoksul bölgelerden taşınan kişi sayısının 8 milyon 300 bine ulaştığı ve reformların kapsamlı bir şekilde derinleştirileceği bildirildi.

Bunların dışında, Çin hükümetinin, bu yıl işletme ve bireylere 800 milyar yuan vergi indirimi uygulayacağı, kırsal bölgeleri kalkındırmak için altyapı çalışmalarının hızlandırılacağı ayrıca Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ordu güçlendirme düşüncesinin, savunma ile ordu inşasındaki yönlendirici konumunun sağlamlaştırılacağı kaydedildi.

Raporda çok önemli bir detay daha vardı ki, ben diğer ülkeler açısından önem arz ettiğini düşünüyorum zira Çin Başbakanı Li Keqiang Çin'in bu yıl genel olarak imalat sektöründe yatırımı serbest bırakarak ve bazı sektörlerdeki yatırım olanaklarını genişleterek, kapısını yabancı yatırımcılara daha fazla açacağını belirtti.

Toplantının genel havasından söz edecek olursak; gerek Çin gerekse yabancı basının toplantıya yoğun bir ilgisi vardı, içeri girmek için uzun kuyruklar oluştu. Ancak bu yoğunluk içeri girdikten sonra da yine devam etti çünkü kapılarda çok sıkı güvenlik kontrolleri vardı. Yabancı basının ilgisini daha net ifade etmek için şunu söyleyebilirim ki, yabancı basın için ayrılan bölümde biz dahi yer bulmakta zorlandık, ayakta kalanlar oldu. Toplantıdaki tek Türk gazeteci sanıyorum bendim çünkü yabancı basının yer aldığı alanda hiçbir Türk meslektaşıma rastlamadım. Bu arada bazı yabancı gazetecilerle konuşma fırsatı yakaladım ve hemen hemen hepsinin Çin'in son yıllarda pek çok alanda gösterdiği ivmeyi dikkatle takip ettiklerini gördüm. Özellikle de Çin'in ekonomi konusundaki başarılı çizgisinin diğer ülkelere örnek olması konusunda tümünün hem fikir olduklarını ifade edebilirim.