info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Çin de denetim reformu sorunsuz şekilde ilerletiliyor


Çin meclisinin yıllık toplantıları, birkaç gün sonra Beijing'de başlayacak. Ulusal denetleme reformu, meclisin yıllık toplantıları süresince yakından takip edilen konulardan biri. 2016 yıl sonunda başlatılan temiz parti, yolsuzlukla mücadele kampanyalarını yakından ilgilendiren reform, istikrarlı şekilde yürütülmekte ve verimli sonuçlar alınmakta.
Harcanan çabalar sayesinde sistem avantajı yönetim verimliliğine dönüşmekte. Birleşik, yüksek yetkili ve verimli bir ulusal denetim sistemi aşamalı olarak oluşturulmakta.

Başkent Beijing, Shanxi ve Zhejiang, Çin Komünist Partisi liderliğinde yolsuzlukla mücadeleye odaklanan ulusal denetim reformunun uygulanması için pilot bölge seçildi. Ulusal denetim sistemi, tüm kamu çalışanlarını sistem içine dahil etmeyi amaçlıyor.

Pilot uygulama kapsamında üç bölgede denetim komisyonları kuruldu. İdari denetleme, savcılıklarda rüşvetle mücadele, yetkiyi kötüye kullanmayı önleme alanlarında tüm güçler tek çatı altında birleştirildi. Beijing Denetleme Komisyonu Başkanı Zhang Shuopu, denetim sistemini etkili şekilde hayata geçirme mekanizmasının oluşturulmasının reformun önemli hedeflerinden biri olduğunu belirtti. Zhang Shuopu bu konuda şunları kaydetti:

"Bu kez ulusal denetim reformunun derinleştirilmesiyle, partide ve devlette disiplin veya yasa uygulama etkin şekilde bütünleştirildi. Daha önce idari organlarda, savcılıklarda dağınık şekilde bulunan rüşvetle mücadele güçleri tek çatı altında birleştirildi, böylece rüşvetle mücadele çalışmalarının verimliliği artırıldı."

Geçen bir yıl içinde pilot uygulama sayesinde, ulusal denetim reformunda sistem avantajı yönetim verimliliğine dönüştürülmüştü. Yapılan son sayıma göre, başkent Beijing, Shanxi ve Zhejiang'da denetlenen hedef kitle sayısı, sırayla yüzde 37, yüzde 67 ve yüzde 83 oranında artırıldı.

Aynı zamanda açılan dava sayısı ve ceza alan rüşvetçi sayısında artış görüldü. Bazı eyaletlerde yabancı ülkelere kaçan rüşvetçilerin yakalanması konusunda atılım niteliğinde ilerleme kaydedildi.

Denetleme komisyonlarına yönelik denetimler de güçlendirildi

Denetim reformunda aşamalı sonuçlar alınırken, denetleme komisyonlarına yönelik denetimler de güçlendirildi. Örneğin, meclis ile savcılıklar denetime tabii tutuldu. Öte yandan, denetleme yapılan kişilerin yasal hakları koruma altına alındı. Zhejiang Denetleme Komisyonu Başkanı Liu Jianchao bu konuda şunları aktardı:

"Örneğin, gözaltında bulunan kişilere yönelik soruşturmada denetleme komisyonundan personellerin yanı sıra, kamu güvenlik çalışanları da yer aldı. Böylece denetleme komisyonlarıyla kamu güvenlik kuruluşları arasında koordinasyon güçlendirildi, olası riskler ve hatalar asgariye indirildi. Aynı zamanda davalara ilişkin delil toplama ve koruma sürecine yönelik denetim standart hale getirildi, bu sayede denetlemenin tüm bölümlerinde yetkilerin kötüye kullanılmasının önüne geçildi. Bu konularda suç teşkil eden eylemler varsa, hiç göz ardı edilmeden kararlılıkla cezalandırılacaktır."

Birkaç gün sonra 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 1. Genel Kurulu'nda anayasa değişikliği teklifi ile denetleme yasası taslağı değerlendirilecek. Çin'de denetim reformu böylece vites arttıracak. Beijing Denetleme Komisyonu Başkanı Zhang Shuopu, önümüzdeki günlerde reformun derinleştirileceğini, ulusal denetim reformunun etkin şekilde sürdürüleceğini, böylece rüşvetle mücadelede ezici bir zafere ulaşılacağını ifade etti. 

"Parti içi ve devlet içi denetimlerin birbirlerine sıkıca bağlanmasında doğan avantajlardan etkin şekilde faydalanılacak. Denetim sistemi, bilimsel, eksiksiz ve verimli şekilde kurulacak. Denetleme organlarında çalışma mekanizmasıyla prosedürleri daha standart ve düzenli hale getirilecek. Denetleme organlarıyla adalet ve kamu güvenlik kuruluşları arasında koordinasyon güçlendirilecek, böylece parti ve halkın güvenini kazanmış denetim kadrosu kurulacak. Denetim reformu pilot uygulamasında kaydedilen sonuçlar sağlamlaştırılacak ve sistem avantajının yönetim avantajına etkin şekilde dönüştürülmesi sağlanacak."