info@turkcindostlukvakfi.org.tr

+90 312 446 58 15

Beijing de Bahar Bayramı kutlamaları yoğunlaşıyor


Çin'in en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı'yla birlikte başkent Beijing'de çeşitli kutlama etkinlikleri düzenlenmeye başladı.
2018 yılındaki Bahar Bayramı süresince, Beijing'de yer alan 50 gösteri salonu veya spor stadyumunda toplam 398 gösteri yapılacak, 480 program gerçekleştirilecek. Beijing Kültür İdaresi Başkan Yardımcısı Pang Wei, bu yılki Bahar Bayramı panayırlarının ana temasının Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları olduğuna işaret etti. Pang Wei, bu konuda şunları kaydetti:

"Bilindiği üzere, Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları 9 Şubat'ta başladı. Bu yılki Kış Olimpiyatları'nın sona ermesiyle birlikte, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları'na geri sayım başlayacak. Dolayısıyla bu yılki Bahar Bayramı'nda panayırlardaki etkinliklerin teması kış sporları olacak. Beijing'deki 10 önemli panayırın 6'sında buz ve kar unsurları yer alacak. Örneğin, Longtan, Yanqing, Tongzhou Yunhe gibi panayırların düzenleneceği alanlar. Özellikle Shijingshan ilçe yönetimi ve Beijing Olimpiyat Komitesi tarafından organize edilen yeni yıl panayırında buz ve kar sporlarıyla alakalı programlara büyük önem veriliyor. "

Beijingliler, bu yılki Bahar Bayramı'nda, panayırlara katılmanın yanı sıra, Pekin Operası ve yediden yetmişe kadar herkesin sevdiği tiyatro gösterilerini izleyebilecek. Örneğin, Pekin Operası severleri için Meilanfang Büyük Tiyatrosu'nda klasik Pekin Operası gösterileri ve Kızıl Fener gibi çağdaş Pekin Operası'nın ünlü oyunlarını izleme imkanı bulunuyor. Beijing Konser Salonu'nda yeni yıl konseri, Çin Çocuk Tiyatrosu'nda ise Kurbağa Prens, Çiçek Tanrısı ve Büyülü Atasözleri 4 gibi birbirinden ilgi çekici oyunlar ziyaretçilere sunulacak.

Bu etkinliklerle birlikte, Beijing Kütüphanesi, güzel sanat müzeleri gibi kamusal kültür mekanları da ziyaretçilere açık olacak. Bahar beyitleri yazma, maddi olmayan kültür mirasları sergileri gibi programlar yapılacak. Beijing Kültür İdaresi Kamu Kültür Şubesi Başkanı Liu Guimin bu konuda şu bilgileri verdi:

"Bahar Bayramı'nda, Başkent Kütüphanesi ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz açacak ve "Yeni Yılda Büyük Mutluluk" kampanyası düzenleyecek. Beijing'in çeşitli semtlerinde yer alan kütüphanelerde 180 etkinlik yapılacak. Örneğin, Dongcheng Semt Kütüphanesi'nde yeni yılda kitap okuma, Xicheng Semt Kütüphanesi'nde ise "Fener içinde bilmece oyunu" adlı etkinlik yapılacak. Haidian Semt Kütüphanesi'nde de Beijing'in batı kesimine özgü kültür şenliği yapılacak. "

 

Beijing Belediyesi, ayrıca vatandaşlara 300 bin panayır bileti dağıtacak.